Podľa povesti začali prvé náramky dávať mexickí Indiáni svojim deťom – preto mávajú tak často rôzné aztécke, mayské a podobné vzory. Potom boli stáročia ticho, až tieto náramky zase znovuobjavili americké deti kvetov – generácia hippies.
Veľký boom bol na svete, každý sa pýtal – čo to máš? Kde si to vzal? Aj ja chcem taký!
Náramky priateľstva – alebo náramky pre páry – sú unikátne v tom, že plný význam majú, keď ich nosia dvaja partneri. Nemusia byť spolu, a nemusia pózovať na Instagram, ale samotné nosenie má pre nositeľov veľký význam, ktorý je viac ak tisíc slov.
Na priateľstvo, samozrejme, nie sú písané pravidlá. Priateľov môžete mať kopy – ak náramok kupujete na Valentína, tak ten váš má len jeden párový náprotivok. Veľmi obľúbené sú vyšívané šnúrky. Jednak je s nimi veľa práce, a jednak sú odolné a náramky predsa musia vydržať roky. A ak sa ošúcha, či opotrebuje – vtedy vidíte, že váš vzťah naopak nie je ošúchaný a opotrebovaný.
Niektorí ľudia nosia náramky na členku – naozaj, kto vraví, že zápästie je jediné miesto na nosenie? Dvojica náramkov v jednom sete môže mať odlišné sety, ale majú jednu spoločnú vec, napríklad niť či centrálnu vzorku. Doba, keď muži a chlapci nármaky nenosili je dávno preč, dnes vám šnúrka na ruke na mužnosti rozhodne neuberá.
Náramok priateľstva symbolizuje vyrovnanosť a neporušiteľnosť vzťahu, dá sa nosiť doma, do práce, aj na slávnostnejšie okamihy – sú veci, keď nejaká etiketa nie je na vrchu. Farby náramkov sa dajú kombinovať s oblečením aj s hodinkami. Príliš veľa náramkov sa však nehodí napríklad na pracovisko.
Náramky vytvárajú puto, ale nie fyzické, puto neviditeľné, ale o to pevnejšie a potrebnejšie.