Formula 1 model

Pre človeka, ktorý sa s týmto fenoménom bežne nestretáva, to môže vyzerať čudne: prečo niektorí zbierajú modely áut, vlakov, lietadiel, formúl atď.? Samozrejme, na koníček nepotrebujete racionálne dôvody – robíte to, lebo vás to baví, je to čistá emócia, zábava (a to sa môže časom zmeniť na celoživotnú vášeň). Ale niečo si môžeme vysvetliť bližšie.

  1. Záujem o techniku. Ak sa zaujímate o historickú alebo súčasnú techniku, krásne stroje a produkty ľudského umu, rýchle automobily, skvelo navrhnuté lode, čokoľvek, viete že „zbierať“ modely 1:1 (čiže ozajstné) kusy sú len pre bohatých ľudí s veľkými garážami. Modely sú dostupné pre väčšinu ľudí… môže ísť o drahší koníček časom, ale malý model nikdy nestojí toľko ako veľký. Ak zháňate knihy a informácie o raritných autách, zbieranie modelov je len ďalší level.
  2. Životný štýl. Radi šoférujete, navštevujete preteky, zbierate helmy ako Schumacher 2020, cestujete, vyhľadávate krúžky podobne zameraných kamarátov – nedá sa nič robiť, ste postihnutí vášňou. Modely predstavujú históriu a hrdosť, inšpiráciu a určite sa radi pochválite, čo všetko máte doma na poličke. Bežné modely sú buď z kovu (zliatina kovov) alebo umelej živice (resin) a vydržia dlhšie ako ich predlohy.
  3. Večné detstvo. Koníček začína často v detstve – nemáte plagáty spevákov, ale plagáty motorkárov. Ak si túto sviežosť uchováte celý život, budete z toho len čerpať, lebo starnúci človek na svet díva inak ako dospelý človek detskými očami. Modely majú v sebe veľkú sentimentálnu a spomienkovú hodnotu.
  4. Modely sú ľahko dostupné. Ako sme už načali, na modely si našetrí každý, ide iba o časové rozpätie, ktoré na to potrebujete… na model formule v mierke 1:18 vám stačí pár desiatok eur, to je jeden ušetrený večer v krčme, poprípade kvalitnejšie modely sa tiež dokážu zmestiť do bežnej slovenskej výplaty.
  5. Estetická hodnota. Každému sa páči iná domácnosť…ak pozvete návštevu do obývačky plnej modelov, nikto nevydrží, aby sa na ne nezačal pýtať. Vkusne naaranžované modely sú pastvou pre oči nielen pre deti.
  6. Investícia. Modely sú odolné a ľahko udržiavateľné – prežijú desaťročia, to sme si už napísali. Niektoré zberateľské kúsky sa stávajú predmetom obchodovania s veľkou trhovou hodnotou. Samozrejme, investícia nemusí byť len ekonomická, ale aj citová – odkladáte si spomienky na isté časy a môžete ich časom odkázať alebo darovať inej duši.

Od admin