Budúcnosť Microsoftu

Niektoré investície – aj tie za miliardy dolárov – pripomínajú skôr športové zápolenie. Ani veľká korporácia ako Microsoft nemá vešteckú guľu a nedokáže dosť dobre predpovedať ako svet prijme jej inovácie.

Vista, Mobile, Zune, Surface… veľké značky, o ktorých sa veľa písalo, ale ktoré boli veľkými krokmi vedľa. Niekedy bol nápad výborný, ale prevedenie sa nepodarilo. Napríklad MSN existoval 15 rokov pred Facebookom a WhatsApp, ale prevalcoval ho neznámy ruský ICQ. Alebo keď ešte len vznikal Google, Microsoft už mal službu podobnú Google Earth alebo Maps. Volala sa Terraserver a dnes nikto netuší, že existovala, hoci každý pozná Mapy. Microsoft prehrával v rôznych segmentoch, napríklad pri prehliadačoch, chytrých hodinkách, čítačkách kníh, hudobných službách…

Na druhú stranu, kto iný má poháňať technologický svet, než ten, kto si môže dovoliť zaplatiť neúspechy? Kto sa bojí, nech nechodí do lesa. Aj preto gigant stále plánuje budúcnosť. Ak sa niektorá technológia nevydarí – firma ju odhodí a strata sa pokryje z úspešných značiek. Čo sú teda najväčie výzvy, do ktorých Microsoft investuje svoju energiu?

  1. Inteligentný cloud Azure. Keď si pod pojmom cloud predstavíte len vzdialené úložisko na internete, ste poriadne vedľa. Toto slovíčko fascinuje všetky veľké firmy na svete. Svet roztrúsených zariadení a dát nie je sen korporácií – radi by dostali všetko pod jednu gigantickú strechu. Mohol by to byť aj Azure.
  2. Hranie po zániku tradičného PC. Kde bol Microsoft vždy najsilnejší? No predsa pri osobných počítačoch a operačnom systéme Windows. A predsa jeho ideológovia nepremýľajú v budúcnosti o PC ako o stálom trende. Firma uzatvára partnerstvá naprieč všetkými platformami a službami, často sa spája aj s konkurenciou a tvrdo pracuje na tom, že hranie sa jedného dňa nebude viazať na nejakú konkrétnu platformu.
  3. Internet of things. Možno jedna z najnudnejších tém, do ktorej sa ale investujú najväčšie čiastky – rádovo v miliardách dolárov. Operačný systém osekaný na minimum, funkčný, stabilný, bezpečený – a nachádzajúci sa všade. Nielen v kamerách, autách, dronoch a inteligentných chladničkách. V budúcnosti má byť IoT v spotrebičoch, o ktorých si to dnes ani nevieme predstaviť.
  4. Vzdialený hardware a 5G. Mali sme tu 2G, 3G, 4G… je logické, že telekomunikáciu zase niekto zrýchľuje. A načo to bude dobré? Tak napríklad, nebudete potrebovať mať v ruke alebo na stole výkonný hardware. Vaše videá alebo hry bude prehrávať stroj na druhom konci planéty… a vy to ani nepostrehnete.
  5. Virutálna realita. Téma, ktorej sa venujeme desaťročia, ale zatiaľ to „stále neprasklo“. Stále to nie je masové. Ale – už sa v tom docela hrá. Keď aj taká slovenská firma dokázala vyrobiť veľký hit :). Microsoft má svoje Hololens a virutálnu realitu (VR) premenoval radšej na augementovanú realitu (AR) – asi aby sa to neplietlo. A aj preto, že nemá ísť o čistú virtuálnu realitu, skôr o jej pridanie do normálneho sveta. V tomto segmente sa pracuje veľmi dlho a vytrvalo, pretože ten kto prerazí, bude mať zrejme všetky zisky. Mimochodom, vôbec nejde len o hry alebo filmy, predstava je taká, že holookuliare budeme nosiť trebárs pri práci.

Všetko toto sú viacmenej dlhodobé projekty, než ciele s konkrétnym dátum. Ako bude vyzerať svet o päť či desať rokov? Ťažko povedať, ale v IT laboratóriách sa na tom ťažko pracuje.

Od admin