Systém Windows máme už vyše 30 rokov, no ani on nevydrží večne. A jeho výrobca Microsoft už svoju vlajkovú loď nepovažuje za kritický zdroj príjmov v budúcnosti.
Rozsiahla reorganizácia divízie Windows, vývoj nového operačného systému založeného na Linuxe, tlačové správy zdôrazňujúce vývoj cloudu a umelej inteligencie… Americký gigant sa na niečo pomaly pripravuje. Jeho riaditeľ Satya Nadella vraví, že nechce aby ľudia Windows potrebovali – lepšie, keď budú mať na výber a budú mať Windows radi.
Reorganizácia vývojárov Windowsu je zásadnejšia než v minulosti – divízia bude v podstate zrušená a rozdelená medzi ostatné organizačné zložky. Po 21 rokoch odišiel aj šéf vývoja Windows Terry Myerson. Vývoj jadra je po novom už v divízii, ktorá ma na starosti spomínaný cloud a umelú inteligenciu. Presunov je viac, napríklad šéf vývoju Office Rajesh Jha bude mať teraz oveľa väčší tím – a Myersona nikto nenahradí. Divízia „Windows and Devices“ bude už súčasťou „Experiences and Devices“, takže operačný systém, kancelársky balík a projekty Surface budú oveľa viac prepojené. Podrobnejšie rošády oznámil Nadella v liste zamestnancom.
Áno, systém MS Windows používa možno 1,5 miliardy ľudí (z toho zhruba 600 miliónov posledný Windows 10). Ale systém Android používa už 2 miliardy ľudí a Apple hlási miliardové číslo. Je jasné, že zariadeniam dominujú smartfóny a na tých sa Windows nikdy nepresadil. Pred tromi rokmi si dal Microsoft za cieľ, aby poslednú „desiatku“ používala miliarda ľudí, no cieľ sa nesplnil napriek tomu, že Windows je na všetkých X-Boxoch a Surfacoch. V Redmonde už vedia, že svoj cieľ nikdy nesplnia a že za to môže zloženie trhu.
Softvérový gigant zažil v minulosti viac neúspechov – mŕtvy je Kinect, Windows Phone aj Groove Music. Logicky sa preto snaží Microsoft napchať do systémov s Androidom a do mobilných platform celkovo. Keď si pozriete aktualizácie pre Windows 10, veľa zmien (ako napríklad Creators) je zameraných pre špecializujúcich sa užívateľov, nie úplne pre obyčajných ľudí. To znamená, že bežné stolné počítače sú viac profesionálne stroje a bežní ľudia majú radšej tie počítače, ktoré môžu nosiť vo vrecku.
Microsoft pod Stevom Ballmerom a Billom Gatesom bol vždy posadnutý Windowsom, bol to jeho hlavný miláčik. No pod Nadellom je firma úspešná na cloude – tu dokázala porážať Google s úspešne súťažiť s Amazonom a ďalšími. Windows nie je mŕtvy (desiatka má lepšiu povesť než napríklad osmička, alebo legendárne zlá Vista), ale väčšina aplikácií vrátane Office už nefungujú na stoloch. Už sú viac dôležité veci než operačný systém. Budúcnosť Windows je podľa riaditeľa Nadellu svetlá, akurát nie primárna pre firmu.
Jednoducho, rozhodujú zákazníci. A tí si už nekupujú zariadenia alebo aplikácie podľa toho, či fungujú na Windows, tak ako to bolo v minulosti. Jedinou výnimkou je PC hranie. Budúcnosť bez Windows (alebo s Windows ako jedným z menších faktorov) je možná.