Jeden zo zaujímavých fenoménov svetovej pandémie a karantény je, že video chaty zažívajú svoju renesanciu – aj medzi ľuďmi, ktorí ich doteraz ignorovali alebo o nich vôbec nevedeli.
Samozrejme, medzi mladými letia video chaty alebo streamovacie služby už dlho – avšak Messenger so svojimi zábavnými filtrami na tlačítku uprostred obrazovky nie je veľmi vhodná platforma pre serióznu obchodnú konferenciu. Keď sa preberajú citlivé informácie alebo obchodné či priemyselné tajomstvá, potrebujete seriózu a bezpečnú aplikáciu. Ktoré sú to? Napríklad:
- Join.me. Funguje cez browser bez nutnosti čokoľvek inštalovať, ale je trochu drahší.
- Google Hangouts. Základ je zdarma, je výborné prepojený s Gmailom a užívateľsky priateľský.
- Cisco ExWeb. Je tiež drahší, ale aj ambiciózny. Často sa cez neho usporadúvajú workshopy alebo online kurzy.
- RingoCentral Meetings. Je zaujímavý tým, že nevzišiel od klasickej technologickej firmy, ale priamo z priemyslu – z koncernu Volkswagen.
- Skype for Business. Microsoft pred 10 rokmi zaplatil za Skype 8,5 miliardy dolárov. Je jasné, že je to jeho hlavná komunikačná aplikácia.
A pri Skype Business sa zastavíme. Pri aplikácii, ktorú používate na prácu sa predpokladá, že v nej neriešite rodinné alebo súkromné záležitosti, vaše kontakty sú z profesionálnej oblasti, kolegovia, partneri, šéfovia, podriadení, dodávatelia, zákazníci – a tak ďalej. Chatovacia časť Skype for Business je na rozdiel od e-mailu okamžitá – používa sa napríklad na zákaznícku podporu bez čakania na odpoveď niekoľko hodín alebo dní.
Aplikácia tak nahrádza e-mail, ale aj telefón (pričom je optimalizovaná na mobilné platformy). Predpokladá sa, že ho používajú zaneprázdnení ľudia, ktorí sa nenudia ako na Messengeri a preto im interface vychádza v ústrety a šetrí čas.
Vysoké grafické rozlíšenie je nutnosťou – rovnako ako technológia, ktorá rozpozná slabšie pripojenie a adekvátne zníži kvalitu obrazu a obsah dát. Technológia rozpoznáva pohyb hláv na obrazovke a vie vám pomôcť s lepšou snímkou.
Svoju komunikáciu si rozdelíte na rôzne pracovné skupiny s možnosťou aj naozaj veľkej konferencie. Je možné usporiadať online podujatie s až 250 súkromnými účastníkmi, čo je veľmi vysoké číslo oproti konkurencii.
Ostatným užívateľom môžete okamžite ukázať napríklad screen svojej obrazovky, aby videli na čom pracujete. Zdieľanie súborov cez cloud je technicky na vyššej úrovni ako ponúkajú bežné chaty, ktoré sú pomalé, umožňujú prenos len veľmi malého množstva dát a zakrátko súbory zmažú.
Samozrejmosťou je multiplatformovosť, čiže konferenciu urobíte z rôznych systémov – Windows, Android, iOS. Business verzia Skypu ponúka extra bezpečnostné úrovne a lepšiu ochranu proti hackerom (čo je „neviditeľná“ funkcia, ale veľmi potrebná). Sú tu aj ďalšie „featúry“ ako biele tabule na vysvetľovanie, online ankety a ďalšie nástroje. Veľkosť aplikácie sa zatiaľ darí držať pod 50 MB.
Nuž a dôležitá je aj cena – zhruba 5.5 eura na mesiac za pokročilú aplikáciu je väčšinou menej ako stojí faktúra pre telefón. Čiže volania cez Skype stoja zamestnávateľa, ktorý ich zabezpečuje pre svojich zamestancov, o dosť menej ako rozdávanie služobných mobilov.