Hostingových spoločností je veľa a zlý výber vám spôsobí veľa problémov v budúcnosti. Ako spoznať ozaj kvalitný hosting?
- Dostupnosť. Dobrý hosting má dostupnosť aspoň 99,5 percenta, čiže nie je offline viac ako 3 hodiny mesačne, a to aj v prípade veľkých technických prípadov – má skrátka veľa záložných kapacít pre prípad potreby.
- Bandwith limit. Množstvo dát, ktoré server naraz odošle pre užívateľov prehliadajúcich vašu stránku – povestné úzke hrdlo, ktoré môže byť malé pri mikrostránkach, avšak pri väčších weboch môže malý limit veľmi spomaliť a tým pádom aj zabiť celý projekt.
- Množstvo miesta na disku. Hostingy ho môžu ponúkať v gigabajtoch, alebo aj napríklad v počtoch súborov. Toto množstvo by malo vždy veľmi presahovať vaše momentálne potreby – do búducnosti. Miesto môže byť aj „neobmedzené“, v tom prípade však hosting obmedzí niečo iné, lebo niečo ako neobmedzený hosting neexistuje, hoci si to každý píše v reklame.
- Technická podpora. Profesionálny hosting ju podporuje 24 hodín denne celoročne a rôznymi kanálmi (online chat, telefón, mail a pod.). Zlý hosting zákazníkov odbíja automatizovanými správami alebo ignoráciou.
- Technická sloboda. Čiže možnosť funkcií. Potrebujete mať pod kontrolou databázy, k dispozícii rôzne najnovšie technológie a povolenia. Bohatý prehľadný a užitočný control panel.
- SSL zadarmo. Dnes by to malo byť už samozrejmosťou. Ak si svoj bezpečnostný SSL certifikát (https miesto http) neplatíte, mali by ste mať k dispozícii aspoň variantu zdarma. Dnes je to v podstate podmienka úspešného webu.
- Veľký email. Mali by ste mať možnosť vytvoriť si vlastný mail, ktorý by bol na serveri hostingu, čiže nie mail tretej strany ako gmail, alebo vlastný na vlastnom počítači, ale bezpečne uložený u vášho poskytovateľa.
- Obmedzenia. Veľa hostingov napríklad zapína GEO IP kontrolu (vypína weby pre určité krajiny) a pod. – vy však nechcete byť obmedzení.