Tovar Trademark

Čo stojí za úspechom? Dobrý nápad, veľa úsilia, kúsok šťastia… A čo je úspech? Každý z nás si pod tým predstavuje niečo iné, ale vo svete podnikania je úspechom známa, dobre fungujúca značka, ktorá zarába peniaze a má dobré meno. Vybudovať ju nie je jednoduché. Ešte väčší šok je, keď je odcudzená. Nezabúdajte preto na ochranu svojich jedinečných produktov alebo služieb. Ochrana ochrannou známkou je jediným legálnym spôsobom, ako ochrániť svoju značku.

Prečo investovať do ochrannej známky

Dôvod je celkom jednoduchý – ochranná známka zabezpečí, že výrobok alebo služba, ktoré ponúkate a za ktorými stojí vaše meno, sú skutočne vaše, a to aj právne, takže si ich nikto nemôže privlastniť. Jednoducho povedané, registrácia ochrannej známky vám dáva výhradné právo používať vašu značku. Okrem toho tie značky, ktoré majú registrovanú ochrannú známku a pýšia sa písmenom R v kruhu (®), vnímajú spotrebitelia ako dôveryhodnejšie.

Ochranná známka je platná na rôznom území

Ak sa rozhodnete pre ochrannú známku, môžete si vybrať územie, na ktorom chcete svoju značku chrániť – môžete si vybrať nielen územie Slovenska, ale môžete rozšíriť svoje pokrytie aj na ďalšie krajiny, v ktorých plánujete pôsobiť. Môžete si vybrať jednotlivé krajiny alebo sa rozhodnúť pre registráciu pre celú Európsku úniu. Registrácia sa vykonáva na Úrade priemyselného vlastníctva, a ak nie ste papierový typ, odporúčame vám využiť služby spoločností, ktoré sa na túto činnosť špecializujú – všetky formality okolo ochrannej známky vybavia za vás a vy si ušetríte čas a starosti. Po registrácii môžete ochrannú známku používať 10 rokov, ale pred uplynutím tejto lehoty musíte požiadať o jej predĺženie, inak ochranná známka prepadne.


Ak teda chcete vybudovať svoje úspešné impérium, nezabudnite myslieť naozaj na všetko. Ochranná známka môže byť v komplikovanom procese len drobnou úlohou, ale vedzte, že vám v budúcnosti ušetrí veľa problémov.

Od admin