Plastové palety

Plastová paleta, ktorá váži 24 kilogramov je schopná prepravovať jeden a pol tony ťažký náklad (pri statickom skladovaní aj oveľa viac).

Paleta je vyrobená, aby jej tvarované hrany zapadali do seba, aby odolávali nárazom a aby cez otvory prúdil vzduch. Protišmykový povrch, kompatibilita s inými paletami a s technickými normami sú samozrejmosťou.

Otázka: sú plastové palety recyklovateľné?

Áno! Palety sú veľmi odolné – vydržia aspoň 100 ciest – a po tomto veľmi dlhom cykle sa dajú na 100 percent zrecyklovať. Tým pádom sú priateľské k prírode, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá. Drevené palety totiž na výrobu a prevádzku potrebujú tiež isté množstvo ropy – a nakoniec sa rozpadnú, alebo zostanú hniť niekde na skládke.

Plastová paleta má nižšiu uhlíkovú stopu ako drevo. A nielen kvôli svojej odolnosti a dlhému času v obehu – ale aj kvôli nízkej váhe a tým pádom menšej spotrebe paliva pri preprave tovaru. Plastové palety vydržia 80 až 120 prepravných trás, drevené iba zhruba 20, pričom mechanická námaha ich dosť poškodzuje (a personálu sa môže stať, že si zapichne do rúk triesku, alebo zabudnutý trčiaci klinec).

Na drevené palety sa ročne vyrúbu stovky miliónov stromovej guľatiny. Pointa udržateľného (správneho) využitie plastu je, že keď sa raz vyťaží ropa, aby sa vyrobili výrobky, tak by sa tieto výrobky nemali použiť len jednorázovo, ale mali by cirkulovať v priemyselnom obehu. Nuž a ďalší ecofriendly dôvod je: kým drevo potrebuje chemické ošetrenie (proti hmyzu a roztočom atď.), plastovú paletu nič podobné nenapadne.

Určite vás zaujíma ekonomickosť prevádzky – tá je kvôli nižšej hmotnosti a dobrej manipulovateľnosti výborná, čo sa odrazí najmä vo väčších číslach. Efektívnym a praktickým paletám patrí budúcnosť, rovnako ako plastovým obalom. Skladacie kontajnery (označované ako FLC) vedú tiež k preukázateľnej nižším skladacím nákladom.

Zatiaľ dominujú v automobilovom priemysle a v zásobovaní potravinami, ale sú využiteľné prakticky v každom odvetví, kde potrebujete niečo skladovať. Aké bývajú požiadavky na kontajnery? Napríklad odolnosť voči chemikáliám, ľahká umývateľnosť, výdrž vo veľmi nízkych, ale aj vo vysokých teplotách – to všetko môžu ponúknuť len moderné plasty.

Skladacie kontajnery Schoeller Allibert majú objem od 212 po 984 litrov (až 750 kg náklad), čo je viac ako u iných výrobcov. Majiteľov skladov zaujíma najmä koľko zaberajú priestoru a ako sa s nimi manipuluje – treba vyskúšať a uvidíte, že tieto parametre sú na veľmi kvalitnej úrovni.

Od admin