Podľa koeficientu výkonu, ktorý sleduje pohyb tepla vzhľadom k jednej pracovnej jednotke sú tepelné čerpadlá 3 až 5-krát efektívnejšie ako klasický elektrický ohrievač. Preto sa tepelné čerpadlá považujú za technológiu budúcnosti – sú ekologické. Ich princíp spočíva v tom, že dokážu prenášať teplo z chladnejšieho do teplejšieho prostredia – napríklad zo vzduchu vonku ohrejú vodu v domácnosti. A to sa vyplatí.
Jedno z prvých funkčných tepelených čerpadiel zostrojil slovenský vynálezca Aurel Stodola – budovu radnice v Zürichu dokázal vykurovať teplom z neďalekého jazera – tento systém po takmer 90 rokoch stále pracuje. Typov tepelných čerpadiel je pravdepodobne viac ako nájdeme v jednom obchode. Najvýhodnejšie (a na Slovensku najobľúbenejšie) sú tie, ktoré zohrievajú vodu, pretože šetria podstatnú časť našich nákladov. To sú čerpadlá typu vzduch/voda, voda/voda alebo zem/voda (geotermálne čerpadlo). Samozrejme, je možné ohrievať napríklad aj tepelné čerpadlo vzduch/vzduch (tým sa hovorí obrátená klimatizácia). Nuž a v prípade potreby – tepelné čerpadlo dokáže aj schladzovať. Všetko spočíva v jednoduchom fyzikálnom triku na báze tekutiny, ktorá sa takmer nevyparuje.
Na ohrev vody väčšinou doma používame zemný plyn, vykurovací olej, poprípade kotle na iné palivo: ich sila spočíva v okamžitom a silnom účinku. (Tepelné teleso čerpadla vnútri je spravidla studenšie ako napríklad radiátor rozpálený na 60 stupňov – z toho vznikajú niektoré pocitové nedorozumenia. Čerpadlo, samozrejme, rovnaký priestor vykúri na rovnakú teplotu, len pomalšie). Sú ale energeticky náročné a pálenie akéhokoľvek fosílneho paliva sa považuje za neekologické.
Tepelné čerpadlo vzduch/voda je nenáročné na montáž aj prevádzku. Platí, že čím je vonku teplejšie, tým efektívnejšie pracuje čerpadlo, ale poradí si aj s teplotou až do mínus 15 stupňov Celzia. Pri mrazoch sa predsa len doporučuje mať nejaké doplnkové kúrenia doma – zelené technológie často pracujú tak, že sa starajú o časť potreby. Ak však vyberiete čerpadlo správne, ušetrí vám až 70 percent energie – a to bez neustáleho prikladania do kotla alebo čistenia.
Vzduchové čerpadlo musí byť vždy mechanické – preto na vonkajšej jednotke vidíte vetráky. Potrebuje aj prívod elektriny, preto ho fanúšikovia ekológie niekedy kombinujú so solárnymi systémami. Investícia do nového čerpadla by sa vám v normálnej domácnosti mala vrátiť po cca piatich rokoch. Je dobré sledovať projekt Zelená domácnostiam II, v ktorom sa vyhlasujú kolá na štátne dotácie pre zelené technológie, môžete tak ušetriť až 50 percent za inštaláciu zariadenia.
Najefektívnejšie tepelné čerpadlo je zrejme voda/voda, ale typ vzduch/voda je na Slovensku najobľúbenejší – s výnimkou vyšších nadmorských výšok a zimných mesiacov. Vôbec najefektívnejšie je pri budovách, ktoré majú odpadový vzduch – napríklad priemyselné alebo kancelárske objekty. Ale aj v obyčajných domácnostiach si vedú veľmi dobre, stačí nájsť vhodné miesto na umiestnenie čerpadla tak, aby nerušilo vás ani vašich susedov (ako vidíte na obrázku – tepelné čerpadlo).