Nočné videnie

Kým skúsite prvý nočný airsoft (poprípade paintball, larp apod.) mali by ste mať čo to odohrané za denného svetla – lepšie viac ako menej. Nočné pobiehanie po lese alebo opustených objektoch vyzerá vzrušujúco, ale oveľa ľahšie si „nabijete“ ako počas dňa. A tiež nechceme uškodiť ostatným hráčom, že. Či už airsoft beriete len ako príležitostnú zábavu, alebo ako šport či niečo viac – v noci je to ešte viac o tímovej hre a taktike.

Ak má vaša skupina pravidlá, nejaké by ste mali mať aj pre nočný pohyb. Značenie hráčov a ich roly by v noci mali byť odlišnejšie. V temnote sa oveľa ľahšie skrýva a približuje, viac záleží na ostatných zmysloch než na zraku. Aj nepatrný pohyb vydáva v nočnom pokoji viac hluku ako cez deň.

Výbava nočnej optiky je jasná: buď používate nočné videnie (noktovizory) alebo termovíziu (termovizory). Tie prvé sú lacnejšie a dostupnejšie a majú úplne inú fyziku. Zosilujú zbytkové svetlo (ale existuje viac technológií, takže aj v poriadne tmavej komore ide vidieť). Termovízie vidia infračervené lúče, ktoré ľudia vydávajú – a vo farbnej či šedej palete ho vám premietajú na obraz ako tepelné polia.

Praví airoftisti môžu mať problém hrať historickú hru z minulosti a používať pri tom monokulár s nočným videním – technológiu, ktorú niekedy vojaci nemali. K množstvu výbavy vám pribúda aj nabíjačka na nočné videnie. Farba, ktorou sa označujú „mŕtvi“ alebo „zranení“ musí byť špecifická, aby v noktovizore svietila.

Je vhodné pri airsofte používať prístroje nočného videnia? Ako bezpečné je ich použitie? Pokiaľ ide o zasiahnutie guľôčky do okuláru – existuje riziko rozbitia šošovky guľôčkou. Dennú optiku ochránite polykarbonátovým sklom, no cez nočnú optiku by ste nič nevideli (noktovizory ani termovizory nefungujú cez sklo).  Skúsení hráči radia drahú optiku zakryť kovovou sieťkou alebo podobnou ochranou.

Za odmenu trénujete zmysly, rozvíjate intuíciu a učíte sa orientovať v tme. Tieto zručnosti vám pomôžu nielen na bojisku, ale aj v každodennom živote.

Od admin