Čistá voda

Čistá voda

Voda je palivom všetkého života a čistá voda je prvým krokom k zdraviu.

Každú jar v marci oslavujeme Svetový deň vody. Pri tejto príležitosti zvyknú vodárne aj úrady verejného zdravotníctva ponúkať zaujímavú službu – rozbor vody zo studne zadarmo. Stačí dobre prepláchnuť čistú nádobu a priniesť vzorku zo studne na odborné pracovisko. A odpadne vám bežný poplatok.

Každý rok túto službu využije niekoľko desiatok domácností v jednom kraji. Studní na majetkoch sú však na Slovensku tisíce. Ak vám môžeme poradiť – určite si nechávajte robiť rozbory vody. Pravda, väčšinou roka je to za poplatok (akreditáciu má už aj veľa súkromných firiem), ale pár eur sa nedá porovnať so zdravím rodiny.

Len schválne – prečítajte si základné odpovede Úradu verejného zdravotníctva SR o pitnej vode. O dusičnanoch a dusitanoch sa tu pojednáva na mnohých miestach. Práve testy na dusičnany sú druhé najčastejšie vykonávané, spolu s ´mikrobiologickými testami. A nemusíme ani pripomínať, že obe témy spolu úzko súvisia. Mimochodom, voda sa dá testovať na zhruba 30 položiek, takže hľadanie dusičnanov je pomerne obmedzená skúška.

Bez hnojenia to zatiaľ nevieme

Odkiaľ sa dusičnany vo vode berú? Najväčšie hodnoty (50 miligramov na liter je hraničná hodnota) nameriate v tradičných poľnohospodárskych oblastiach. Čiže Žitný ostrov, Nitriansko, Trnavsko, územie medzi Michalovcami a Košicami. Čiže všade tam, kde sú polia naštrikované jedno vedľa druhého a poľnohospodári sa najviac činia.

Dusičnany vo vode pochádzajú z dusíkatých hnojív, pretože rastliny dusík k životu nevyhnutne potrebujú – a prirodzené prírodné množstvo nestačí pre sústredenú roľnícku aktivitu. Dosť to platí aj pre pestovanie zeleniny, či už v skleníkoch alebo normálne. Ak bývate v obci bez kanalizácie, určite si nechávajte rozbory robiť častejšie.

Dusičnany sa nachádzajú sa aj v maštaľnom hnoji a močovke (už rozumiete prečo sú trativody v žumpách ekologickým barbarstvom), čiže nejde len o vyslovene moderný problém. Nuž a určite si dokážete predstaviť aj iný (prirodzený) spôsob ako sa dusičnany dostávajú do spodnej vody. Možno si hovoríte, že vodu zo studne nepijete, no tá sa k vám aj tak dostane – polievate záhradu, pijú ju zvieratá…

Ak ste za onou hranicou 50 miligramov na liter, voda je toxická. Ale aj hodnota nad 15 miligramov je z dlhodobého hľadiska nebezpečná. Najmä pre malé deti, ale o zdravotných rizikách si napíšeme možno v inom článku (ale áno, dusičnany môžu aj za zhoršovanie civilizačných chorôb).

Úpravňa vody rovno v kuchyni

A čo s tým? Ak sa nechcete odsťahovať na samotu do hôr, alebo nechcete mať iba platenú vodu z verejných zdrojov, budete musieť zrejme zainvestovať do filtračného zariadenia. To môže filtrovať pitnú vodu (odporúča sa v obciach, kde nie je iná možnosť), ale ekologicky založení gazdovia môžu filtrovať aj odpadovú vodu a oddeľovať ju v zbernej nádobe. Na filtráciu existuje viac metód a môže mať viac úrovní (čiže efekt nemusí byť vždy stopercentný – treba si všetko pozisťovať u odborníkov). Ak chodíte na podujatia typu Aquatherm v Nitre, viete, že úprava vody je veľmi horúca téma.

Zdá sa vám byť domáca úpravňa vody ako sci-fi zariadenie? Nie, mal by to byť štandard pre obyvateľov krajiny, ktorí sa intuitívne zaujímajú o zdravie a životné prostredie. Aby jedného dňa neboli sci-fi čistá voda a čistý vzduch.

Od admin