Zdravý rozum - zdravé telo

Drhnete si poctivo ruky, kŕmite sa vitamínmi a aj tak vás každý rok zaskočí na jeseň nádcha? Každé telo má svoje slabiny.

Neviditeľný neznamená podceňovaný. Už pani učiteľky v škôlke nás učia to, čo nám potom lekári opakujú celý život. Že svoje zdravie si najlepšie chránime naoko banálnymi zvykmi ako je osobná hygiena a správna strava bohatá na ovocie a zeleninu. Imunita je skvelé a komplexné zariadenie na obranu ľudského tela. Celý život nás chráni pred tým, čo nevidíme: toxínmi, baktériami, vírusmi.

Svoj obranný systém si posilňujeme takými obyčajnými vecami ako je dobrý spánok, vyhýbanie sa stresu a kontrola krvného tlaku. Neničíme si štít zbytočne cigaretami, alkoholom, tučnými jedlami. Správne cvičenie a údržba primeranej váhy sú tiež kvalitnou výstužou nášho zdravia. Tradičné bylinkárstvo má bohatú históriu v prevencii proti chorobám, a áno, to ste si už určite všimli, že skoro každý čaj je „na niečo“ alebo „proti niečomu“.

Pomoc v lekárni

A napriek rôznym cestám, aj ten najzdravší otužilec v živote aspoň pár krát ochorie. Svet je plný mikroorganizmov, ktoré sa dobýjajú do našej pevnosti. A choroba – to je ešte viac oslabená imunita. Spomínali sme vyššie, že najväčší nápor na imunitu človeka je v zime? V skutočnosti každé obdobie so sebou nesie svoje riziká. V lete na nás číha teplo a vlhko, ideálne prostredie pre hnačky, plesne a ďaľšie nepríjemnosti.

Niekde medzi zdravým životným štýlom a povinným očkovaním sú prípravky na posilnenie imunity, voľne dostupné aj bez lekárskeho predpisu. Ak trpíte rôznymi neduhmi, chorľaviete, ste po operácii alebo sa cítite celkovo slabo, určite ste už nad kúpou niečoho podobného rozmýšľali. Na tomto mieste je potrebné spomenúť, že žiadny článok na svete vám neporadí tak dobre ako skúsený lekár.

Preto sa ho určite spýtajte na posilnenie imunity u detí a dospelých vreckovým sprejom ako je Optimun. Ten obsahuje až 80 druhov proteínov, ktoré dávajú signál bielym krvinkám, že si majú robiť svoju robotu, prípadne ich chránia pred „preprogramovaním“. Ideálny pomocník pri alergiách, infekciách alebo počas vírusových epidémií. Dôležitý aspekt každého podporného prípravku je jeho osvedčenosť na trhu a hlavne klinické štúdie dokazujúce jeho efektivitu.

Zdravý rozum – zdravé telo

Samozrejme, na zvýšenie imunity nám ponúknu lekárnici ďaľšie výrobky, v rôznych formách, ako tabletky, kvapky, práškové sladidlá a tak ďalej a tak ďalej. Vždy platí, že človek musí mať vlastný rozum, nášmu telu najviac rozumieme my sami. Treba sa snažiť o zdravý odstup a nadhľad. Nepreháňať to s prípravkami, užívať ich vtedy, keď je to naozaj potrebné. Tým nevravíme, že máte doktorom mudrovať do roboty z laického hľadiska. Skoro nikto nerozumie medicíne na vedeckej úrovni a nemali by sme si klamať, že to z internetových fór ovládame. Nič netreba preháňať, všetko berme s mierou.

Imunitu si budujeme celý život, v rôznom veku sme je náš obranný štít rôzne silný, ale vždy platia jednoduché zásady. Je lepšie kŕmiť sa ovocím a jogurtom ako tabletkami. Je lepšie byť oddýchnutý a vo forme ako sa siliť do nereálnych výkonov. Recepty našich starých mám typu veľa cesnaku, kapusty, špenátu a lipového čaju naozaj fungujú (tak ako fungujú rady starých mám, čo žijú pri mori, že treba jesť dobré ryby a ustrice). A obyčajný smiech je kladivom na stres, ktorý fyzicky dokáže rozčeriť stojaté vody nášho imunitného systému.

Zdravé jedlo

Od admin