Dom v daždi

Pokiaľ nevlastníte žiadnu nehnuteľnosť, možno vás tieto veci nezaujímajú. Ak však majiteľom ste, určite tŕpnete, keď na stene objavíte vlhkú mapu, začne sa vám niekde droliť omietka, alebo vám vlhnú rohy od tepelného mosta a nedostatočnej izolácie.

Vlhkosť v dome je vec ošemetná. Nejde len o to, že to vyzerá zle, alebo sa cítite nepohodlne. Vlhkosť má na zdravie podobný vplyv ako napríklad teplota, nemôže byť ani príliš nízka, ale ani príliš vysoká. A potom sú tu ďaľšie veci – znehodnocovanie nehnuteľnosti a znižovanie jej ceny. Dodatočné náklady na opravu. Nutnosť častého premaľovávania. Alebo dokonca problémy so statikou. Nie je lepšie mať stavbu pekne suchú už od jej postavenia, keď uschne všetka tá voda, ktorú murári použili?

Dokonca aj keď nebývate pri rieke alebo inej vodnej ploche, existuje veľa ciest ako si voda prerazí cestu do vášho domova. Klasikou sú dlhé dažde a búrky, keď voda šľahá zo strany, dlhé zima a dokonca záplavy. Skrátka počasie neovplyvníme, ale dom si môžeme postaviť s rozumom. Stavba môže vlhnúť aj keď je zle zateplená, alebo v nej nie je dostatok ciest ako prirodzená vlhkosť môže uniknúť von. Alebo je izolácia urobená dobre, ale prišlo k jej narušeniu – takúto poruchu netreba odkladať, opravte to hneď.

Základy domu môže ohrozovať vzlínajúca spodná voda, problém, ktorý poznajú všetci majitelia pivníc na území, kde je „vysoká“ spodná voda. Tak ako si voda razí cestu zdola, môže prísť aj zhora – nespoľahlivou strechou, trhlinami. Rizikom môžu byť staré potrubia, ak prasknú, tak aspoň o poruche viete, čo keď ale voda uniká dlhodobo, tak že to dlho nevidíte? To je horší problém, a stáva sa to často pri starších domoch, na spojoch potrubia a podobne.

Ale aj bežné činnosť, nad ktorými sa nezamýšľame, môžu prispieť k príliš vysokému číslu na vlhkomere. Napríklad veľké varenie, pranie, sprchovanie sa, chovanie zvierat, či rastlinstva. Mať vnútri bazén, vírivku, saunu – už o vlhkosti asi viete svoje. Všade, kde sa vo veľkom používa voda, by mala byť funkčná klimatizácia, odvlhčovací systém (vysúšače) alebo aspoň poriadne vetrať. Vetranie je vlastne základom tak či tak. Takisto používanie odparovačov pri vetraní a správne používanie kúpeľnového príslušenstva, kontrola toaliet v dome a podobne.

Ak máte dom postavený pod svahom, možno by ste mali vybudovať nejaké zábrany, odvodňovací systém alebo trativody proti stekajúcej vode. Tie sa hodia aj na rovine, ak niekde v blízkosti stavby napríklad vzniká dlhodobo kaluž a podobne. Dom vám môžu ostrekovať okoloidúce autá, môže vám vlhnúť od polievania v záhrade a tak ďalej a tak ďalej. Už sme si povedali, že bez vody to jednoducho nejde.

Pretože keď už bežné postupy nefungujú, vlhkosti je príliš aj na výkonnejší vysúšače, nemáte inú možnosť, len začať so stavebnými úpravami, najať si firmu na drenáž, injektáž, alebo podobne. Hlavné je  – nepanikáriť a všetko si dobre premyslieť.

Od admin