Veľké korporáty o sebe zvyknú hovorievať ako o veľkých rodinách. Väčšinou ide o marketingové frázy. U Viessmannovcov je to ale pravda.
Prastarý otec Johann Viessmann bol „iba“ zámočník a kováč, ktorého po desiatich rokoch práce poprosil jeden záhradník o ohrievač do skleníka. Johann sa potrápil a zostrojil oceľový bojler, ktorý sa zohrieval rýchlejšie a pálil menej paliva ako konkurenčné výrobky. Položil základy miliardárskej rodiny. Firmu presťahoval z Bavorska do Allendorfu v Hesenku a tam sídli dodnes.
Jeho syn Dr. Hans Viessmann sa chopil opratí po druhej svetovej vojne. Zdedil iba 35 zamestnancov, ale ich počet rýchlo stúpal – dnes ich je už 13 tisíc. Tak ako otec, aj Hans bol skvelý krízový manažér. Kým otec si poradil v obrovskej hospodárskej kríze, Hans sa zameral na výrobu strojov na obnovu vojnou zničeného Nemecka. Menilo sa palivo, uhlie nahrádzal koks a vykurovací olej a Viessmann vyrábal tisícky nových kotlov ročne. Zostrojili nové bojlery na vodu a ďalšie technické novinky. Princíp a montovanie kotlov sa každých pár desiatok rokov dramaticky zmení.
V sedemdesiatych rokoch prišla ropná kríza a Viessmannovci z toho vyťažili – začali montovať úsporné kotly. Už vtedy vyrobili prvé solárne panely a prvé tepelné čerpadlá. V roku 1972 postavili prvý závod mimo Nemecka, vo Francúzsku. A v roku 1978 aj v Kanade. Dnes pôsobia aj v Japonsku či v Kórey a dôležitá je aj východná Európa, najmä Poľsko. Ich výrobky ako nástenné plynové kotly nájdeme vo veľkom množstve aj u nás. Závody má Viessmann aj v Česku, v Maďarsku a po otvorení Číny zamierili aj tam.
V roku 1988 predali miliónty kotol Vitola. To už sa pripravoval prevziať spoločnosť (v ktorej dodnes majú Viessmannovci nadpolovičný podiel) vnuk Martin – s titulom profesor, lebo vzdelanie v rodine sa cení. Štvrtú generáciu predstavuje pravnuk Max (Maximilian), ale aj ďalší členovia rodiny (ten však zatiaľ šéfuje iba digitalzácii, CEO firmy je priateľ J. Jansen. Max pôvodne pracoval pre firmu Boston Consulting a jeho vstup do rodinného biznisu bol trochu vynútený). Do popredia kladú životné prostredie a spoluprácu s vládami. Tesne pred covid krízou mala rodina majetok v hodnote vyše 5 miliárd euro, ale počas krízy im klesol na jednu miliardu.
V deväťdesiatych rokoch sa pod Martinovým vedením stáva z výrobcu kotlov technologická spoločnosť – s 1500 zaregistrovanými patentami. Dávno pred inými začínajú Viessmannovci hovoriť o klimatickej bezpečnosti planéty. Logo Viessmann vidíte na každom kroku pri biatlone, ale aj pri iných zimných športoch, ktoré firma podporuje. Viessmannovci dnes hovoria o kúrení ako o službe – keď domácnosti sa nemusia zaťažovať vlastnými kotolňami, ale teplo za nich vyrobí niekto iný.
Obrázok: viessmann.family