Detská izbička

Na matracoch do postieľky nešetrite. Doprajte svojim deťom kvalitný a hlboký spánok. Zdravie na prvom mieste.

Samozrejme, môžete nakúpiť veľmi lacno a ušetriť. Ale chcete svojmu najmilovanejšiemu pokladu pohodiť nejaký kus čínskej umeliny? Zrejme nie. Za najlepšie (to jest najzdravšie) matrace do postieľky sa považujú tie, ktoré sú vyrobené z prírodných materiálov. Väčšina lacných matracov sa vyrába zo syntetického polyuretánu, čiže z ropy – a tým pádom je matrac horľavý. Môže dokonca obsahovať látky ako formaldehyd, benzén, toluén – samozrejme, cez štátne skúšobne a obchodnú inšpekciu by import takéhoto tovaru nemal prejsť, ale nízka cena je pre nákupcov stále magická.

Matrac musí hlavne pasovať do postieľky, a tie sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a dizajnoch. Čiže meter do ruky a ide sa nakupovať. Matrac by mal byť pevný rovný, nemali by v ňom vznikať priehlbiny. Hoci si vravíte, že bábätko váži máličko, po dlhom ležaní aj taká minikôpka vytvára dlhodobý tlak. Matrac hrubý 7 až 10 centimetrov by mal stačiť. Mal by doliehať na postieľku, ak je tu napríklad 5-centimetrová fuga, tak to pri prevalení dieťa pocíti.

Hoci v článkoch o výbave pri deťoch sa často doporučuje bazárový nákup, pri matracoch to neplatí. Je to predsa len citlivá vec – dieťa je v kontakte s matracom prakticky väčšinu času. Taktiež sa zo zrejmých dôvodov doporučujú vodoodolné matrace – vodoodolnosť môže však byť dosiahnutá polyvinilom a podobne, čo je pre mamičky veľká dilema, pretože 99 % z nich zrejme nevyštudovala chemickú školu, nemusíte rozoznať matrac z prírodných a syntetických materiálov. PVC matrace sú však obľúbené napríklad aj kvôli tomu, že sa ľahko čistia.

Vlna napríklad určite nie je vodoodolná, ľahko sa suší, pravda, ale pri dlhšom používaní, viacerých deťoch, môže začať plesnivieť. No a posledná vec na čo si dať pozor – či matrac neobsahuje alergény. Toto všetko by mali odfiltrovať štátne úrady, ale pri nekvalitných a lacných matracoch je lepšie použiť vlastný rozum. Rovnako ako sa na železničnom priecestí vždy radšej rozhliadnete, pretože signalizácia nemusí fungovať.

Ak predsa len kúpite matrac z druhej ruky (alebo vybavíte od rodiny), skontrolujte, či je stále pevný, bez trhlín suchý a najmä čistý. Staršie matrace bývajú pružinové, novšie penové, kvalita však často závisí od rôznych vecí.

Od admin