Teambuilding

Keď prijímate nových pracovníkov a chcete, aby zapadli – alebo ak to vo vašom kolektíve škrípe – personalisti odporúčajú ísť do nejakej teambuildingovej akcie. Vlastne tieto podujatia odporúčajú aj inokedy, akoby psychologickú prevenciu.

Je jedno či volíte nejakú športovú, duševnú alebo nebodaj adrenalínovú hru. Ide o účinný nástroj len vtedy ak vaši pracovníci (alebo kolegovia) o akcii nepochybujú, nepovažujú ju za detinskú či nebodaj za neužitočnú. Z pohľadu šéfstva je zase záujem, aby vynaložené náklady priniesli svoje ovocie. Preto je ideálna teambuildingová akcia taká, ktorá nestojí veľa peňazí a s ktorou sa ľudia v kolektíve dokážu stotožniť. A áno, tento fenomén sa týka predovšetkým „sedavých“ zamestnaní alebo takých prác, kde si po robote ľudia nemajú čo povedať a každý sa ponáhľa domov. V tomto článku si vymenujeme pár dôvodov prečo ísť do teambuildingu:

  1. Komunikujúci pracovníci lepšie spolupracujú. Žiadne prekvapenie sa nekoná. Aj sa zamestnanci medzi sebou nebavia, ťažko sa dohodnú na spoločnom postupe. Aj dospelí ľudia majú občas problém normálne sa rozprávať a riešiť problémy.
  2. Lepšie sa medzi sebou spoznáte. V profesionálnom živote si zachovávame odstup, sme zdržanliví a oficiálni. Občas vôbec nepoznáme inú tvár svojho kolegu (tú uvoľnenú a prirodzenú). A možno nie je najvhodnejšie spoznávať svoje tajné ja na silvestrovských večierkoch s alkoholom. Spoločný teambuilding môže odhaliť nečakané črty alebo názory spolupracovníka.
  3. Lepšie si rozdelíte prácu a zvýšite svoj výkon. Pri hre je oveľa pravdepodobnejšie, že prirodzený vodca prevezme „velenie“, hoci v práci sa možno umelo drží vzadu. A tak je to aj s inými pozíciami. Veľmi užitočné informácie, najmä pre tímlíderov, ktorí si oťukajú svojich ľudí a dokážu neskôr lepšie adresovať svoje požiadavky a úlohy. Kompetencie a práva sú totiž vždy kľúčová záležitosť.
  4. Preveríte si motiváciu. Energickí pracanti sa zvyčajne aj na teambuildingu prezentujú ako tí dravší s väčšou výdržou. Kto má naozaj chuť a kto sa len vezie? Kto uznáva tímového ducha a kto je individualista? Všetko má svoj zmysel, ak dokážete svojich ľudí zapáliť pri hre aj pri práci.
  5. Tí s fantáziou zažiaria.  Pri teambuildingovom podujatí môžete zistiť, kto presne z kolektívu má akú obrazutvornosť a kto má fantáziu prichádzať s novými riešeniami. To je dôležité najmä pri kreatívnej práci, na miestach kde sú potrebné inovácie a nové rozmýšľanie.

Ako sme už povedali, firemné aktivity „mimo mesta“ majú rôznu formu, ale spoločný cieľ. Môžete prechádzať potoky na lanách, raftovať alebo skúsiť niečo naozaj kreatívne – bratislavský escape room, kde sa preverí nielen logika a úsudok vašich ľudí, ale aj schopnosť pracovať pod tlakom a v panike. Nie nadarmo sa escape roomy nazývajú aj panic roomy – na vyriešenie úloh totiž väčšinou máte presne vymedzený čas a po jeho uplynutí ste skrátka prehrali.

 

Od admin