Klimatizácia

Ako dobre vieme, klimatizácia je zariadenie na úpravu teploty v miestnosti.

Prvé klimatizácie vzduch iba chladili, moderné klimatizácie ho vedia aj zohriať, upraviť vlhkosť vzduchu, alebo dokonca vzduch zoinizovať – prečistiť. Technický proces je stále rovnaký: kompresiou sa stlačí plyn, ktorý následne kondenzuje a vyparuje sa. Klimatizácie majú technickú značku AC z anglického názvu Air Conditioning.

V zásade rozlišujeme štyri typy domácich klimatizácií:

Monosplit klimatizácia. Základný typ, ktorý pozná každý – sú totiž viditeľné z veľkej diaľky a niektoré budovy sú nimi posiate. Jedna jednotka je vnútri a druhá vonku, pričom klimatizácia je väčšinou veľká a výkonná na rozdiel od prenosných typov. Na ich montáž je potrebné najať pracovníkov servisu so špeciálnym školením a certifikátom. Pri inštalácii sa sa zasahuje do stavby – je nutné isté búranie, čiže ide o stavebnú úpravu.

Multisplit klimatizácia. V podstate ide o podobný systém ako číslo jedna, akurát s tým, že na jednu vonkajšiu jednotku je napojených viac vnútorných jednotiek. Tieto klimatizačné jednotky sú efektíve všade tam, kde potrebujete veľkú farmu jednotiek – napríklad vo firmách, na úradoch, v nemocniciach, ale aj doma. Dôvod je zrejmý – kvôli väčšiemu počtu vnútorných jednotiek nechcete búrať na každom jednom mieste v stene, stačí raz a systém šikovne prepojiť.

Samoinštalačná klimatizácia. Relatívne nový typ pre domácich majstrov, poprípade občasných užívateľov. Ako vyplýva z názvu – montuje si ich samotný zákazník. Ušetríte teda hneď pri inštalácii. Tieto prístroje sú menšie a menej výkonné ako klasické pevne vstavané klimatizácie. Keďže ich pointa je v šetrení, sú to prístroje lacnejšie a nižšej kvality a výkonu. Sú určené pre ľudí, ktorí nechladia 24 hodín denne, ale len občas, príležitostne. Výhoda týchto prístrojov je vo veľkej prispôsobiteľnosti.

Mobilné klimatizácie. Sú určené pre najpohodlnejších zákazníkov, ktorí hľadajú lacnejšie riešenie a vyhovuje im presúvanie prístroja. Mobilné klimatizácie sa nájdu všade tam, kde nechcete alebo nemôžete búrať otvor do steny. A ako bonus, môžete ju prenášať medzi rôznymi miestami, trebárs si ju zbaliť na dovolenku na chalupe. Mobilné klimatizácie sú ľahké a lacné, avšak aj ony potrebujú buď odvádzať vodu hadicou (cez okno) alebo často vymieňať zbernú nádržku.

Existuje aj iná typológia klimatizácii, podľa toho ako ich umiestnite.

  • Okenné – z názvu vyplýva, že sa osadzujú pod okno, výparník je vnútri a kondenzátor odvádza vodu von.
  • Podstropné – bývajú časté v nemocniciach alebo v reštauráciách. Dá sa na nich zvoliť, či chcete fúkať studený vzduch vodorovne alebo zvisle.
  • Kazetové – ide o najelegantnejšie prístroje. Sú totiž kompletne skryté / zapadajú do architektúry miestnosti a ako bonus, bývajú aj takmer nehlučné.
  • Nástenné – zrejme najobľúbenejšie riešenie u nás, montujú sa totiž jednoducho a majú dosah na celú miestnosť.

Ako čas postupuje a firmy prinášajú nové technológie, niekedy môžete naraziť na klimatizácie kombinované s inými zariadeniami – napríklad rekuperáciami, tepelenými čerpadlami a podobne.

Od admin