olej

Prírodné oleje ukrývajú mnohé bohatstvá, ktoré sú prospešné pre ľudské zdravie aj krásu. Za studena lisované oleje si uchovávajú všetky cenné látky, ktoré by sa tepelným spracovaním znehodnotili. Prírodné oleje sa používajú v kuchyni, ale vhodné sú aj na vonkajšie použitie.

Za studena lisované oleje

Prírodné oleje lisované za studena rozhodne nie sú vhodné na tepelnú úpravu. Používať by ste ich mali iba v studenej kuchyni do šalátov, dresingov a podobne. Plody sa lisujú pri teplote maximálne 50°C. Ak má olej označenie panenský pri výrobe by sa nemali používať žiadne chemické látky. Panenský za studena lisovaný olej je nerafinovaný a spracováva sa výhradne mechanicky. Ide teda o vysoko kvalitné, čisté prírodné oleje.

Do kuchyne aj lekárničky

Niektoré oleje dokážu vylepšiť chuť vašich jedál a zároveň vám dodať vitamíny a minerály. Iné majú zasa liečivé účinky alebo majú pozitívny vplyv na pokožku. Skutočným zázrakom je arganový olej, ktorý dokáže redukovať vrásky, hydratovať pokožku aj vlasy a funguje aj pri ekzémoch. V ľudovom liečiteľstve sa často využíva ľubovníkový olej. Tento prírodný olej je skvelý pomocník pri reume, zápaloch aj nervových bolestiach. Pomôže aj osobám trpiacich bolesťami kĺbov a chrbta, pri liečbe rán, pomliaždenín a podobne.

V kuchyni vidno najčastejšie olivový olej, ktorý sa ale má používať iba do studenej kuchyne. Ak chcete niečo menej tradičné ale chutné a zdravé vyskúšajte napríklad ľanový, bodliakový, čerešňový alebo arašidový olej. Účinky arašidového oleja nie sú až tak známe, ale pritom veľmi pôsobivé. Tento olej má antioxidačné a antibakteriálne účinky, obsahuje vitamíny B, C, E, vápnik, horčík, draslík, zdravé tuky a nenasýtené mastné kyseliny. Okrem toho má príjemnú orieškovú chuť.

Od admin