klimatizácia

Klimatizácie sú drahé a na ich prevádzku treba celý majetok. Možno kedysi to tak u nás bývalo, ale dnes je to už len mýtus.

Klimatizáciu si môže dovoliť skoro každý – nejde o to, či ju prevádzkujete, ale ako ju prevádzkujete. Keď ju máte plnú od rána do rána na plný výkon, tak to samozrejme vaša peňaženka cíti. Správny prístup je šetrný k vašim úsporám aj prírode.

Možno vás prekvapí, keď napíšeme, že s klimatizáciou musíte správne zosúladiť ventilátor a osvetlenie – a vám to ušetrí čo to z nákladov. Ak totiž svietite aj keď nemusíte, vlastne tak v miestnosti kúrite. Áno, lampy zvyšujú teplotu. Naopak, ventilátor môže pomôcť rozšíriť studený vzduch rovnomerne po celom priestore. Klimatizácia ho totiž tlačí len jedným smerom.

Taktisto sa zamyslite nad tým ako máte rozostavený nábytok, či už v obývačke, alebo v kancelárii – kdekoľvek klimatizáciu používate. Určite by medzi vami a fukárom nemal byť nejaký kus niečoho, čo pohlcuje teplo alebo bráni cirkulácii vzduchu. Mobilné klimatizácie musia stáť kvôli odvodu vody pri okne, to však neznamená, že musia byť prikryté záclonou alebo podobne, to by bola veľká chyba.

Pri mobilných variantách platí, že môžu mať väčšie tepelné úniky ako pevne vstavané klimatizácie – už aj kvôli spomínanému otvoru v okne, či dverách, ktorý nebýva vždy hermeticky uzatvorený. Existujú aj značky (ako REMKO), ktoré nemusia kondenzát odvádzať hadicou, môžete ho vynášať ručne (čo je pracné), alebo sa spotrebúva pri zvlhčovacom režime.

Inak by klimatizovaná miestnosť mala byť uzavretá úplne. Rovnako ako v aute – počas prevádzky neotvárame okná – aj v domoch platí, upchajte poctivo všetky diery, neotvárajte často dvere. Nemajte otvorené okná ani na „vetračky“ a keď už musíte vetrať, vypnite klimatizáciu a vyvetrajte poriadne.

Vzduchové filtre je treba vymieňať podľa intenzity prevádzky prístroja. To znamená – aj niekoľkokrát do roka. Zdá sa vám to ako banalita? Upchaté a špinavé filtre dokážu spotreby pomerne dosť predražiť. Takže radšej klímu udržujte bez nečistôt.

Veľmi dobrá rada je aj – nepúšťať klimatizáciu naplno, teda nepreháňať to s výkonom. Bohato stačí mať v izbe o pár stupňov (tri až šesť) menej ako vonku. Hoci vonku môže byť tropické dopustenie, kvôli zdraviu je lepšie tieto rozdiely veľmi umelo nezvyšovať. Všetko je len otázka zvyku a psychologického vnímania nášho okolia. Dosť pomôže, keď sa naučíte naprogramovať si chod dopredu. Pretože naozaj málokto odporúča mať pustenú klimatizáciu nepretržite. Ani ľudia netrávia v miestnosti 24 hodín denne.

Od admin