V súčasnosti je celkom bežné v domácnosti vlastniť veľký a drahý koberec. No s tým prichádzajú na rad aj povinnosti, pretože ak chceme aby si udržal svoje farby a dýchal sviežou čistotou čo najdlhšie, musíme sa o koberec pravidelne starať. Pravdaže vysávanie je základom, no to ani zďaleka ku spokojnosti koberca nestačí. A práve tu sa k slovu dostáva tepovanie. A prečo ešte tepovať? O tom si niečo pár slovami povieme v našom článku.
Ešte aj dnes si síce väčšina z nás pod týmto pojmom predstavuje hodiny a hodiny tvrdej a ťažkej práce, no pravda je iná. V súčasnosti moderná technika pokročila aj týmto smerom a tepovanie kobercov môže byť celkom príjemná činnosť. A samozrejme nie je výsadou iba kobercov, ale raz za čas by sme mali vytepovať každý čalúnený predmet v našej domácnosti, vrátane drahej sedačky, alebo poťahov do auta.
Čo je tepovanie?
Pojem „tepovanie“ v minulosti označoval ručnú metódu čistenia kobercov alebo čalúnenia, ktorá však už v súčasnosti bola nahradená modernejšou technikou šetriacou naše ruky, napríklad metódou „šampónovania. No tento pojem je v ľuďoch už tak hlboko zakorenený, že prakticky sa používa na označenie akéhokoľvek spôsobu čistenia kobercov alebo čalúnenia.
Prečo je nutné tepovať?
Znečistenie koberca a čalúnených predmetov je úplne prirodzený proces a nedá sa tomu zabrániť. Prach, fľaky, zvieracia srsť, či organická špina sa tak stávajú ich bežnou súčasťou, preto je dôležité pravidelne raz za čas ich odstraňovanie. Samozrejme, na čistenie môžeme použiť aj bežnú metódu s čistiacimi prostriedkami, avšak časom potom už koberec nepôsobí tak esteticky ako na začiatku. Tiež môže stratiť sýtosť farieb. Rovnako si treba uvedomiť, že aj keď koberec na prvý pohľad nevyzerá znečistený, tak to ešte nemusí znamenať, že nepotrebuje vytepovať. Koberec totiž môže byť znečistený aj roztočmi, mikroskopickými prachovými čiastočkami, či odumretou kožou, ktoré síce nemusí byť vidno, no pri odsávaní vody po tepovaní sa vždy ukáže znečistenie.
Ako tepovať?
Našťastie namáhavé ručné tepovanie (saponát, ručné drhnutie, oplachovanie vodou) je už dávno hudbou minulosti.
Existuje na trhu totiž veľké množstvo výrobcov tepovačov. Dnes tak už nikomu nehrozia odrené kolená. Princípom týchto prístrojov je tlakové čistenie a výkonné vysávanie, pritom ich používanie je veľmi jednoduché. Začína sa nastriekaním horúcej vody s čistiacim prostriedkom na koberec, ktorý pod tlakom prenikne hlboko do materiálu, pričom rozpustí aj zažraté nečistoty. Vďaka tlaku, teploty a chemickým účinkom čistiaceho prostriedku sa tak rozrušia väzby, ktoré držia nečistotu v materiály koberca. Ich následné povysávanie ich potom ľahko odstráni. Na čo si ale treba dať pozor? Lacné tepovače nedokážu efektívne odsávať znečistenie ani nanášať čistiaci prostriedok do hĺbky pórov. Riešením je teda kúpa drahého tepovača, ktorý má tiež niekoľko nevýhod. Napríklad jeho cena je prehnane vysoká. Rovnako ak sa vám pokazí, tak musíte počítať s niekedy prehnanou cenou za jeho opravu.
Čo odporúčame?
Odporučili by sme vám z času na čas osloviť profesionálov, ktorí tepovanie zvládnu za krátky čas a výbornú cenu. Pozrite si ich ceny a informujte sa o voľných termínoch.
Záver
Za pravidelné tepovanie sa vám vaše čalúnené predmety v domácnosti poďakujú tým, že vydržia dlho svieže a voňavé. Dnes to už vďaka moderným metódam tepovania nie je žiadna ťažká práca.