Vo februári analytická spoločnosť AdDuplex zverejnila výsledky výskumu, z ktorého vyplynulo, že iba jedna pätina užívateľov Windows 10 prevádzuje svoj systém na najnovšej aktualizácii 20H2.
Aktualizácie (updaty, hotfixy…) síce „nerollujú“ na celom svete naraz, no aj tak ide o pozoruhodne nízke číslo. Z pohľadu vývojarov je totiž ideálne, ak sa aktualizácie inštalujú samé od seba, na pozadí iných aplikácií, a nijak zvlášť na seba užívateľov neupozorňujú. Číslo 20 percent znamená že sa tomu užívatelia aktívne bránia (napríklad tým, že v nastaveniach zakážu automatické aktualizácie). Prečo teda pokrivkáva zámer Microsoftu, aby bol ich kľúčový operačný systém neustále prepojený s firemnými servermi a užitočné dáta neustále tiekli oboma smermi?
- Deje sa to bez varovania. Postaviť užívateľa pred hotovú vec – to je špecialita Microsoftu. Netušíte, prečo potrebujete nejaké novinky a podľa akého kľúča sa vyvíjajú. Pocit, že niečo ide mimo vás, je pri updatoch operačného systému, veľmi silný.
- Ani aktualizácie a opravy nie sú bez problémov. Niekedy veľká aktualizácia môže zamrznúť uprostred – nemusia za to vývojarí, ale jednoducho užívateľ, ktorý vypne počítač, alebo má niečo so sieťou. Niekedy – a tieto prípady sú obzvlášť frustrujúce – vám po aktualizácii prestane fungovať nejaká aplikácia. A nikto netuší čo s tým, alebo ako vrátiť starý stav. Potom užívatelia seriózne uvažujú o starších Windows.
- Spomalí sa počítač. Stiahnuť veľký balík dát (nezriedka v Gigabajtoch) logicky zahltí váš systém. Naraz máte pocit, že vám sekajú aplikácie, alebo internet ide ako v roku 1995. Nemusíte chápať o čo ide – je to nepríjmné. Microsoft síce v minulosti sľuboval inteligentný spôsob aktualizácie (sťahovať sa má, keď je systém relatvíne nevyužitý a nie je spustená žiadna zásadná aplikácia), ale v praxi to nefunguje dobre.
- Nie je úplne jasné, čo sa práve stalo. To, akú máte aktuálnu verziu, sa dá zistiť v nastavení systému. Drvivá väčšina užívateľov však o tom netuší. Užívatelia ani netušia aký je zoznam zmien – a tu musíme poznamenať, že po 30 rokoch vývoja systému, začal Microsoft zverejňovať zoznám noviniek len nedávno. Čo si však 99% užívateľov opäť nepozrie.
- Updatne to vaše staré drivery. Bez vášho súhlasu. Problém je, že výrobcovia softvéru a hardvéru vás neustále tlačia do nových vecí a nemajú pochopenie pre ľudí, ktorí chcú používať staré veci. Máte napríklad v počítači starú grafiku a ste spokojní, nič vám nechýba. A naraz zistíte, že nová verzia Windows nie je kompatibilná so starými ovládačmi a ste fyzicky dotlačení do nezávideniahodnej situácie.
- Niektorých užívateľov znepokojuje odosielanie dát z vášho systému na neznáme cloudy. Hlavná kontroverzia Windows 10 spočíva v tom, že na rozdiel od minulých OS, tento posiela veľké množstvo dát na rôzne servery po celom svete. Takže svoju kyberbezpečnosť plne vkladáte do rúk cudzích vývojarávo a dúfate, že budú diskrétni a etickí a vaše dáta nikto na nič nezneužije.
- Časť ľudí nemá rada zmeny. A veru nie malá časť. Ak ste zvyknutí na svoje staré okná, hoci aj estetická zmena vás môže rozhodiť. Niektorí ľudia sú skrátka rigídni a aktualizácie nemajú radi už z príncípu.