Nastaviteľná stolička

Predstavte si aké rôzne veľkosti majú dospelí ľudia a žeby všetci mali sedieť na jednej univerzálnej veľkosti stoličky. Zvláštna predstava, že. A čo potom deti, ktoré väčšinou rastú ako z vody.

A teraz si predstavte, že pracovný stolík väčšinou nie je nastaviteľný… Dieťa, ktoré si kreslí (alebo si robí úlohy – alebo čokoľvek iné) je buď menšie alebo väčšie ako ideálna výška. V prvom prípade si kazí zrak, pretože nevidí na prácu z dosť vysokého uhla, v druhom prípade si zase namáha chrbticu, pretože sa musí krčiť. Riešenie je rastúca stolička pre deti, čiže nastaviteľná stolička.

No a zdravie našich ratolestí je pre nás prvoradé, preto im v rámci prevencie radi kúpime poctivý kus nábyku, kde sa dá upravovať výška sedadla, podložky pod nohy a niekedy aj operadla a podobne. Takáto stolička musí byť dostatočne pevná a odolná, veď ako sme už povedali, jej užívateľ sa v priebehu pár rokov výrazne zväčší. Kvalitná stolička má už od prvého pohľadu pocit byteľnosti, netrčia z nej kolíky, nie je cítiť lakom alebo plastom, neuvoľňujú sa z nej triesky. Pre väčšiu bezpečnosť by ste stoličky nemali stavať napríklad pod okno alebo lampu.

Zanedbateľné nie je ani pohodlie detí. Musia na nej sedieť správne, pod správnym uhlom a s vystretým chrbátom, nemali by sa vrtieť a robiť neprirodzené pózy – jednoducho, aj tu sa prejaví sila nastaviteľnosti. Svoju stoličku si dieťa obľúbi ako jeden z pevných bodov svojho vesmíru a môže mu vydržať prakticky až do dospelosti (viď obrázok). Ak ju kúpite v univerzálnom jednoduchom dizajne s dreveným výzorom, určite zapadne aj do detskej izbe. Poprípade na trhu určite nájdete všetky možné tvary a farby – stačí len prehľadať obchody.

Dať dieťatu jeho prvú ozajstnú stoličku je slávnostný okamih v živote rodiny, má to tiež vplyv na jeho chuť do učenia, schopnosť sústrediť sa, študovať. Keď už potomok dokáže sedieť sám bez pomoci, plní ho to spočiatku hrdosťou a sebavedomím. Určite na trhu zoženiete, čo potrebujete, dá sa siahnuť aj po domácej výrobe (v nábytkárstve a drevárstve vôbec máme dlhú tradíciu), dokonca sa lacno dajú zohnať aj v bazári alebo z druhej ruky po známych a podobne.

Od admin