Dobre vymyslené miesto, aktivita zveri, chuť skúmať prírodu. A kvalitná fotopasca – to sú základné predpoklady ako sa stať úspešným fotolovcom. Málo koníčkov je zároveň tak zábavných a poučných (a ešte k tomu sa prechádzate na čerstvom vzduchu). No dobre, hlavná otázka teda znie: akú kameru zvoliť. Respektíve, aké parametre by mala splňať vaša nová fotopasca – predsa len trh je tak široký, že nájdete pasce za pár eur, ale aj drahšie a oveľa kvalitnejšie kúsky.
Kvalita obrazu. V digitálnej dobe sa každý ženie za megapixelmi. Uznávame, že pomáhajú pri ostrosti fotografie a aj pri jej následnej úprave, ale veľkosť obrázka nie je vždy kľúčová – ale kvalita. Svetelnosť objektívu je slušná povedzme okolo hodnoty F2.9. Ohnisko je tiež dôležitá – analógová klasika bola 35 milimetrov, dnes máte všetky možné ohniská… od 50 milimetrov a vyššie ide zoomy, ale vy chcete skôr širšie objektívy – aby fotopasca zaberala celú snímanú scénu, inak by ste v nej nachádzali len odstrihnuté časti zvierat.
Kvalita videa. Vo fotpasciach často nájdete videá – ktoré sú v maximálnej šírke 640 bodov. To je nízke rozlíšenie lacnej triedy. Vyššie triedy, samozrejme, už budú mať v papieroch čísla ako 720p alebo 1080p… alebo aj viac. Značky ako HD, 4k si dnes všíma každý, takže už nemusíme vysvetľovať, že málokto sa uspokojí s malými rozpixelovanými videami. Dôležitá je aj dĺžka videa – väčšinou je od 3 sekúnd do niekoľkých minút. 30 sekundové video je väčšinou optimálny kompromis.
Výdrž baterky. Fotopasca s vybitou batériou je kus plastu. Platí, že lítiové baterky vydržia viac ako alkalické… a keď vidíte pascu, do ktorej idú klasické tužkové baterky, bude skôr lacnejšia. Luxusnejšie kamery majú vlastný formát baterky, poprípade vlastnú nabíjačku. A áno, existujú aj s minimálnou solárnou technikou.
Rýchlosť reakcie. Keď bol fotolov v plienkach, väčšina lovcov hromadu snímkov s jeleními zadkami – zver prišla ku kamera a kým tá zareagovala a vytvorila snímku, jeleň prešiel okolo. Je to preto, že automatické ostrenie môže byť pomalé alebo zmätené – kúpte si takú fotopascu, čo zareaguje do pol sekundy. Alternatívou k detekcii pohybu sú časozberné systémy, ktoré fotky vyrábajú sériovo, systematicky – v tom prípade musíte mať veľkú pamätovú kartu, pretože materiálu bude po pár dňoch docela dosť.
Dosah detekcie. Kľúčový faktor, lebo ak je tento parameter príliš malý, zver síce okolo kamery chodí, ale tá sa nespúšťa. Je dobré, ak pasca dokáže zareagovať aj nad 10-15 metrov, v inom prípade by vyrábala len snímky zveri, ktorá sa príde na kameru doslova pozrieť. A ak prístroj páchne ľudsky, zver to skôr nespraví (existujú, samozrejme, prírodne spreje prekrývajúce pach človeka). Vyšší dosah dramaticky zvyšuje množstvo výstupného materiálu.
Blesky a nočné videnie. Niektorí výrobcovia odporúčajú svoje výrobky s dlhými a silnými bleskami, ale ruku na srdce: chcete, aby sa v noci v lese blýskalo z vašej mašinky? Infračervený noktovizor alebo dokonca termovidenie sú oveľa lepšie – a v noci sa zver správa a pohybuje úplne inak ako cez deň. V noci napríklad srnčeky chodia odpočívať na miesta, kam si cez deň netrúfnu ani len sa priblížiť, pretože tam chodia ľudia.
Diaľkové ovládanie. Áno, veľa fotopascí dnes stále musíte chodiť ručne kontrolovať (zase sme pri tej cene). Ale v dnešnej dobe je výhodné, ak kamera miesto ukladania megabajtov na kartu, radšej posiela fotky do vášho mobilného telefónu alebo počítača. Ostatne, k internetu sa dnes pripája kde čo.
Veľkosť a maskovanie. Ruku na srdce – nechávať na Slovensku „pohodený“ kus elektroniky, na to treba odvahu. Okrem výberu vhodného zašitého miesta teda potrebujete aj prístroj, ktorý vyzerá maximálne nenápadne.