Televízor

Televízor je náš verný spoločník. Hádam niet obývačky bez neho… a tiež spální a kuchýň. Nikto nechce, aby mu drahý čierny spotrebič vypovedal službu do dvoch rokov. Nový televízor je dlhodobá investícia a preto sa nad ňou pred kúpou poriadne zamyslíme.

Staré CRT televízory sú pomaly raritou, trhu vládnu LCD obrazovky, a tí chudobnejší snívajú o najlepších plazmových televízoroch. No, toto trojdelenie je samozrejme pekne zjednodušené, veď tu máme aj kvalitné OLED obrazovky, 3D technológie, televízory nám výrobcovia pomaly začnú ohýbať, prebudovávať na internetové stanice (Smart-TV). Pretože ide o tak citlivú vec, často nakupujeme pri významných sviatkoch, napríklad na Vianoce (vianočné tipy tu). Takže načo si dávať pozor pri kúpe?

Každý nakupujúci ide do obchodu väčšinou s dvomi hlavnými údajmi – vie koľko chce minúť a vie ako veľký by jeho prístroj mal byť (obrazovky mávajú v domácnostiach pevne stanovené miesta). Uhlopriečky sa najviac predávajú v rozmedziach medzi 32 a 65 palcami. Čím väčší rozmer, tým väčšia vzdialenosť sa doporučuje pri sledovaní. Inak sa znižuje kvalita sledovania. Ak máte televíziu napríklad v malej kuchynke a pozeráte sa na ňu z 1.5 metra, vezmite si menšiu obrazovku. Tie najväčšie zase potrebujú odstup aspoň 3.5 metra.

Zopár technických parametrov

Rozlíšenie televízora je veľmi dôležité, zaujímavé je, že asi táto položka bude najviac ovplyvnená vaším rozpočtom. Pretože 4k (štvornásobné rozlíšenie oproti FULL HD, ktoré má 1920 krát 1080 bodov) využije dnes len málokto, tak sa možno uspokojíte s menšími formátmi. Avšak formáty ako Ready HD, alebo čokoľvek, čo má na výšku počet bodov niečo málo nad 700 – už dnes začínajú byť zastarané. Nekupovali by sme tieto skladové zásoby, pretože v budúcnosti to budete chcieť rýchlejšie vymeniť. Iná vec je, samozrejme, nejaká veľmi výhodná akcia, ale to je už na inú debatu.

Užívateľom sa vždy odporúča, aby v obchode dobre skúsili kontrast, jas a farebnosť televízií. Vec sa má takto – všetky prístroje majú tieto faktory nastaviteľné a dajú sa „vytočiť“ napríklad od mdlých farieb po úplne prehnane farebné. Ale aj tak sú medzi televízormi veľké rozdiely, u lacných modelov sa hranie s nastaveniami pohybuje niekde v strede, inak sa obraz stane nepozerateľným, začne mať vady, triasť sa a podobne.

Čím kvalitnejší televízor, tým lepší obraz, to je vec, ktorá sa slovami ťažko popisuje (a údaj svietivosť 500 cd/m2 zrejme len máloktorý bežný užívateľ chápe), musíte sa spoľahnúť na svoje oči. Skontrolujte si v obchodoch, kde sa nachádzajú jazdce nastavenia pri ukážkových TV. Ak sú nastavené nejak extrémne, tak to nebude najlepší spotrebič. Mimochodom, presaturovaný obraz neznamená vždy najkrajší.

Skontrolujte si, koľko HDMI portov má mať váš budúci TV. Ak budete pozerať len telenovely pri varení, tak je to viac-menej jedno. Ak však máte všelijaké prehrávače, videohry a prídavné zariadenia, tak by obrazovka mala mať aspoň 4 porty. Ak už prepájate TV so všeličím možným, budete v ňom chcieť aj internet, to je vlastne dnes už štandard. Iné technológie zatiaľ nutné nie sú, napríklad ono ohýbanie obrazovky alebo OLED, ktorý klasické LCD bije krásou obrazu).

3D & zvuk

3D je tiež na zváženie. Ono, väčšina 3D filmov nie je až také terno, ako nám voľakedy sľubovali, a hlavne – môže to mať negatívny vplyv na zdravie. 3D televízory si kúpite len v prípade, že to máte vyskúšané z kina a nebolia vás z toho oči ani hlava. 3D môže byť urobené dvomi spôsobmi, to je tiež trochu „tricky“ podfuk na zákazníkoch. Je dosť dôležité, či máte obraz rozdelený na dve polovice alebo či sa prehrávajú dva obrazy simultánne naraz za sebou. To je taktiež vec, ktorú už musíte vedieť iba vy. Teda, či hodláte sledovať iba TV kanály, alebo aj 3D filmy v nejakom množstve, aby sa kúpa oplatila.

Ku zvuku je ľahko sa vyjadrovať. Každý televízor zvučí viac-menej dostatočne pre bežného užívateľa, to nie je technológia, kde sa dá niečo pokaziť. Ak ste náročný zákazník, tak si zvuk môžete vylepšiť všelijakými prídavnými zostavami a reporoduktormi.

Značky televízorov sú svetové korporácie typu Sony, Samsung, LG, Philips a podobne. Menej známe značky môžu byť riskantné, aj keď veľa výrobcov inej elektroniky rado fušuje aj do televízorového priemyslu. Parametrov na sledovanie je, samozrejme, oveľa viac ako v tomto článku – napríklad v akom uhle je možné pohodlne sledovať televízor, aká je konektivita, aký druh signálu prijímame (anténa, kábel, družica, optika…). Každá krajina má svoje štandardy a ak nakupujete v slovenskom obchode – nemali by ste mať problém so žiadnymi normami. Nechajte si poradiť, napríklad portálom milujemeelektroniku.eu. Preto sa neodporúča kupovať si televízory v zahraničí, nikdy neviete, či vám to v slovenskom regióne vlastne pôjde.

Od admin