Nie je úplne jasné, prečo sú niektorí ľudia na vrastanie chĺpkov náchylní viac ako iní. Niekedy za to môže nesprávne holenie, tak či tak – problém je tu a treba ho riešiť. Odložte paru a alkohol a pozrime sa na vec viac sofistikovane.
Prečo vlastne chĺpkok vrastá do kože?
Z nejakého dôvodu chĺpok nerastie dohora (každý má svoj miniatúrny sval), ale skrútil sa a vrastá naspäť do pokožky. Alebo ešte horšie – ani nevyrástol z pokožky a skrútil sa pod povrchom. Niektoré chĺpky sú príliš slabé, aby rástli správne (možno tomu dopomohol človek tým, že ho neodborne skúšal vytrhnúť).
Niekedy chĺpky vrastajú, lebo sa príliš potíte alebo nosíte tesné oblečenie. Mužov trápia skôr na brade, ženy skôr na nohách.
V každom prípade sa pokožka začína zapĺňať tmavými hrčkami a miniatúrnymi slučkami… ktoré sa časom môžu zapaľovať. Príliš nepríjemné na to, aby ste to ignorovali.
Prevencia
Je dobré sa o pokožku starať, aby bola hydratovaná, pružná a zdravá. Niektoré peelingy majú mechanickú funkciu – odstraňujú odumreté bunky z pokožky. To je užitočné, lebo aj maličká vrstva týchto buniek môže chĺpok blokovať alebo spomalovať. Pri holení by ste sa nemali snažiť o absolútne odstránenie chĺpkov, pretože depiláciou nemôžete dosiahnuť to, čo epiláciou. Holenie musí byť správne – čisté a s ostrými žiletkami. Neholte sa nasucho a ak vám chĺpky vrastajú, nechoďte strojčeom proti smeru rastu chĺpkov, hoci sa to zdá efektívnejšie. Ideálne po sprche alebo kúpeli, lebo vtedy sú chĺpky najpoddajnejšie a pokožka najmäkšia. Po holení sa odporúča použiť antibakteriálny roztok, ktorý pôsobí preventívne aj proti zápalom. Pokožku treba zregenerovať, uvoľniť póry a použiť upokojujúcu kozmetiku proti podráždeniu.
Odstránenie chĺpka
Ak je chĺpok osamotený, trčí z pokožky von a okolo nie je zápal (pokožka má normálnu farbu), zbavíte sa ho jednoducho sterilizovanou pinzetou. Lenže väčšinou chĺpok nie sám, ktorý vrastá. Ak pozorujete celú plochu chĺpkov, je na čase zvážiť laserovú epiláciu – tá totiž nereže chĺpok v strede, ale ničí aj jeho korienok. Zároveň sa dá aplikovať na celé plochy tela. Nie vždy sa dá použiť – laser mieri na farbivo chĺpka, melanín. Ak je chĺpok príliš bledý (alebo šedivý), k slovu by mala prísť ešte pokročilejšia, ale drahšia a pomalšia metóda – elektrická ihla, ktorá odstraňuje chĺpky elektrolýzou.