Kamerový systém

Kamerové systémy slúžia nielen na stráženie objektov a odhaľovanie trestnej činnosti, ale najmä na prevenciu a odrádzanie zločincov od zlých úmyslov.

Skladajú sa zvyčajne s kamier, úložnej jednotky (rekordér nahrávač), poprípade monitormi na sledovanie obrazu naživo, pripojením na internet či pripojením k SBS. Príslušenstvo ku kamerám je vskutku rôzne a preto sa nikto dnes už nečuduje, že môžete svoj dvor pozorovať cez smartfón na dovolenke v inom štáte. Základom by mala byť určite ochrana pred počasím alebo celkovým opotrebovaním.

Pri používaní systému platí tu niekoľko zásad – kamery môžete používať len na svojom súkromnom pozemku a len na ochranu svojho majetku (teda nie na špehovanie susedov alebo iné). V spoločnom paneláku už potrebujete súhlas ostatných obyvateľov. A v obchode alebo vo firme musíte návštevníkov informovať o tom, že sú snímaní – najlepšie dobre viditeľným oznamom pri vchode.

Kamery sú rôzne, môžu byť digitálne, ale stále sa používajú aj analógové (ale už len tam, kde sa vyslovene šetrí, analóg je obrazovo na dnešný štandard nekvalitný). Napevno drôtom nainštalované kamery sú síce imobilné, ale nie sú s nimi problémy s dosahom ako s bezdrôtovými kamerami. Káblom pripojené systémy mávajú tiež väčšiu kapacitu prenosu dát (dnes to už nemusí platiť), čiže väčšie rozlíšenie a lepšie detaily.

Obraz v rozlíšení 360×240 sa vám zmestí aj na SD kartu, ale veľa detailov na tom nevidno. Zato HD rozlíšenie vyžaduje objemný pevný disk, ale odmenou je kvalitný obraz. Rozumie sa samo sebou, že zabezpečovací kamerový systém musí mať široké ohnisko, teda aby nezaberal len istú časť priestoru, ale všetko v dosahu. Ešte malá poznámka k pevnému disku – je treba si kúpiť najspoľahlivejší a najodolnejší disk, pretože kamerový systém na rozdiel od počítača nikdy nevypíname.

Najbezpečnejšie umiestnenie kamery je mimo dosah ľudí – bez rebríku. Kamery je dobré skýrvať, napríklad za zrkadlá, či do dierok, kde stačí, aby objektív mal pár milimetrovú dierku na výhľad. Taktiež je veľmi chytré mať kamery v pároch, aby sa navzájom sledovali, čiže nie je možné, aby zlodej jednu kameru nepozorovane vyradil z činnosti. Za týmto účelom sa často používajú aj atrapy kamier. Dobre viditeľná atrapa – a decentne schovaná ozajstná kamera dokáže aj dnes zmiasť potencionálneho lúpežníka.

Cenové rozpätie kamerových systémov je naozaj široké, od pár eur na Ebay, kde si kúpite iba čínsku plastovú nekvalitu až po profesionálne zariadenia za niekoľko tisíc eur. Do domácnosti alebo malej firmy našťastie stačí aj systém za pár stoviek eur. Pri kúpe dbáme na to, či má kamera pevný objektív alebo nastaviteľný (pretože pri pevnom nastavujeme uhol tým, že hýbeme celou kamerou). Pri uzavretých priestoroch potrebujeme už aj videovrátnik, na komunikáciu s návštevami.

Systém by mal byť určite vybavený infračerveným prisvietením, tzn. vidíte obraz aj v noci, hoci čiernobiely. Ale keďže zlodeji radi „pracujú“ v noci, mať len dennú kameru je nezmysel. Pri tomto nočnom videní je však problém obmedzenosť dosahu, ktorá môže byť 10 metrov alebo 50 (čo je už však drahšie).

Nuž a na záver stačí dodať, že si nemusíte kupovať systém ako set, ale môžete si kupovať jednotlivé časti aj osobitne. Nie všetko je však navzájom kompatibilné a v týchto technických zariadeniach sa vyznajú už len odborníci.

Od admin