Mobilná klíma

Vo svete chladenia vzduchu existujú dve cesty: statická a dynamická. Prvá je drahá a spoľahlivá, druhá lacnejšia a flexibilná.

Prvý spôsob necháme v tomto článku bokom – stacionárne pevne vstavané (a dobre známe) klimatizácie. Povieme si pár slov o variante pre „ľudí v pohybe“, čiže o mobilných klimatizáciách. Tie boli vymyslené s jasným zámerom – mať po ruke spotrebič, ktorý ide ihneď zapnúť, bez montáže, bez servisu. Iste, mobilné klimatizácie majú niekoľko slabín, ktoré si pred kúpou treba premyslieť (napríklad to, že nimi nevychladíte väčšie izby, sú hlučnejšie, menej výkonné a podobne).

Našťastie poskytujú aj dosť slušných výhod, takže sa nad nimi dá seriózne premýšľať pokiaľ sa vám horúčava v lete zdá už príliš neznesiteľná. Už spomínaná inštalácia jednoducho neexistuje. A jej cena sa môže vyšplhať aj na niekoľko sto euro. Mobilnú klimatizáciu jednoducho pustíte tak ako si ju prinesiete z obchodu (možno bude treba vysunúť potrubie von z okna, ale existujú aj verzie bez hadice).

Vynikajúci rys je ten, že prenosnú klimatizáciu použijete všade tam, kde pevne vstavanú mať nemôžete. Napríklad v prenájme, na chalupe, v dielni… prípadne v núdzom prípade, alebo aj počas poruchy štandardného systému. A môžete si ju v aute prenášať podľa lubovôle… Skladnosť a prenosnosť sa inzeruje predovšetkým, aj preto majú tieto spotrebiče neodmysliteľné kolieska. Nehovoriac o tom, že do steny nemusíte búrať žiadne diery ani drážky, mobilné klimatizácie majú totiž len jednu jednotku a napájanie nie je napevno.

Nuž a hoci sú menšie a menej výkonné (čo je však kompenzované menšou cenou a aj menšími prevádzkovými nákladmi – v našej krajine veľmi dôležité dôvody), neznamená to, že nemajú funkcie „veľkých klimatizácií“. Napríklad ohrievací mód, vysúšanie (alebo zvlhčovanie) vzduchu, pre každého, ktorý si váži svoje zdravie a vie, že vlhkosť je pomerne kľúčový bod. Termostat, smerové ovládanie studeného vzduchu, diaľkové ovládanie, niekoľko režimov práce, bezpečnostné poistky… poriadny prístroj má všetko. A dnes sa už niektoré klimatizácie dajú dokonca ovládať cez smartfónovú aplikáciu, pretože majú na to potrebné rozhranie. Technológie skrátka stále uháňajú vpred. Ak sa radi spoliehate na nemeckú výrobu a riadnu záruku plus pozáručný servis, môžete skúsiť napríklad klimatizácie REMKO.

Zvláštnou výhodou je napríklad ak vlastníte historickú budovu a pamiatkový úrad vám nedovolí robiť moderné stavebné úpravy (pretože skrátka, keď vzácnu starú budovu stavali, tak ešte nič také neexistovalo). Možno ste si všimli v múzeách, že majú v každej miestnosti armádu klimatizácií, zvlhčovačov… Ideálne riešenie. Malé, prenosné, lacné a spoľahlivé.

Od admin