Odtok

Zaujímalo vás niekedy, ako vznikajú usadeniny v odpadových rúrach, ktoré ich často upchávajú?

Príčinou ich vzniku sú vápenaté soli. Pri ohriatí vytvárajú akúsi zrazeninu, ktorá môže upchať potrubie a vy tak potom potrebujete krtkovať.

Usadeniny sa môžu tvoriť aj ďalšími spôsobmi. Okrem vápenatých solí ich môžu tvoriť aj rôzne potraviny, ktoré možno denne nalievate do dresu a ani si neuvedomujete, že ho tým upchávate.

Na čo si teda dávať pozor? Radí overená firma, ktorú veľa ľudí pozná pod nálepkou: krtkovanie Trnava alebo krtkovanie Šala.

1. Čo napríklad také nálepky z ovocia? Poznáme to, kúpime si napríklad jablká, ktoré predtým než ich skonzumujeme umyjeme v drese pod tečúcou vodou. Nálepku, ktorá na nich býva odlepíme, a hodíme do odtoku s tým, že si povieme, že to nevadí. Ale opak je pravdou. Práve tieto nálepky z ovocia bývajú jednou z príčin upchatého dresu.

2. Pri šúpaní vajíčka sa vám môže stať, že sem-tam vám nejaká malinká škrupinka spadne do dresu a vy ju spláchnete s vodou. Pozor! Šupiny s vajíčka vám môžu tiež upchať potrubie.

3. Čo taký olej? Nalievate ho po vyprážaní do dresu? Nemali by ste to robiť. Olej sa na potrubí usádza a po čase môže spôsobiť problém. Nalievajte ho radšej do koša ako do dresu.

4. Múka. Áno aj múka môže spôsobiť upchatie. Možno ste si už všimli, že ak je múka v kontakte s vodou alebo aj mliekom, vytvára lepkavú hmotu. Takáto hmota sa samozrejme utvorí aj v odtoku.

5. Po uvarení cestovín ich nechávame v sitku, aby z nich voda vytiekla. Pri preplachovaní cestovín sa ale často stáva, že pár kúskov cestovín sa vyleje zo sitka a vbehne do odtoku. Tam sú cestoviny v kontakte s vodou, čo spôsobuje, že naberajú svoj objem. Potom už niet ľahkej pomoci a budete potrebovať overenú firmu na krtkovanie.

Tieto veci spôsobujú upchávanie dresu najčastejšie. Dúfame, že sme vám týmto pomohli a v budúcnosti si na to budete dávať pozor.

 

Od admin