Kamenný koberec

Kamenný koberec (alebo aj kamienková podlaha) je výborná dekoratívna dlažba, ktorú poznáme dlho. Avšak viac sa s ňou začalo pracovať až v posledných dvoch desaťročiach. Je to škoda, pretože táto všestranná (a dnes dostupná) podlaha má veľa výhod.

  1. Životnosť. Keď ho položíte na kvalitný drsný povrch a nič nezanedbáte, bude vám táto podlaha slúžiť desiatky rokov, pričom aj po dlhom čase vyzerá ako nová. To znamená, že je aj lacný – jednoducho je to investícia nadlho.
  2. Odolnosť. Nárazy ani pravidelné vibrácie kobercu neškodia – nie je totiž tvrdý a lámavý, je pevný a nárazy absorbuje (je pružný a prispôsobiteľný). Takisto je koberec odolný voči mrazom, soli, či chemikáliám.
  3. Nepriepustnosť. Koberec, hoci vyzerá ako hromada kamenia je v skutočnosti vďaka živici nepriepustný, nemá žiadne škáry.
  4. Protišmykovosť. Povrch je veľmi drsný a vhodný napríklad pre starších detí, ktorí sa boja šmykov. Pravda, niekedy aj na koberci (vonku) môže zamrznúť ľaď – ale to sa týka všetkých podláh.
  5. Jednoduchá inštalácia. Časovo nenáročné pokladanie má niekoľko jednoduchých krokov (buďte však poctiví a dôkladní). Koberec je tvarovateľný a ľahko sa s ním pracuje, rohy a drobné plochy nie sú problém.
  6. Vyzerá esteticky. Kamenný koberec môžete pokojne položiť aj do luxusne vyzerajúcej stavby, všade pôsobí elegantne a upravene.
  7. Dá sa použiť aj zvisle. Čiže nielen ako podlaha, ale aj ako pozadie do sprchy, do kuchyne… často sa s ním vykladajú aj schody (čiže aj zvislé plochy na schodiskách).
  8. Nenáročná údržba. Žiadna zvláštna opatera sa nevyžaduje – občas ho prestriekate s hadicou a koberec slúži ďalej.
  9. Dá sa použiť s podlahovým kúrením. Tepelná výmena je pri koberci výborná a nezachycuje zbytočne teplo z kúrenia, čím by ho robil neefektívnym.
  10. Ekologická podlaha. Koberce sú považované za priateľské k živnotnému prostrediu – nič nepúšťajú ani neznečisťujú a sú vyrobené z prírodných materiálov (štrky, piesky).

Od admin