Hnojivo

Mnoho ľudí prehliada dôležitosť hnojenia izbových rastlín. Správne vyživovanie je však nevyhnutné pre pestovanie zdravých a krásnych rastlín. Prostredníctvom procesu fotosyntézy si rastliny vyrábajú cukry a sacharidy potrebné pre svoj rast a vývoj. Na uskutočnenie tohto procesu vyžadujú najmenej 16 prvkov. Ak ste fanúšikom prírody a dávate prednosť živým kvetom pred umelými kvetinami, tak čítajte ďalej.

Rastliny získavajú uhlík, kyslík a vodík zo vzduchu a vody. Na rozdiel od vonkajšej záhrady, kde príroda poskytuje dážď a rastliny môžu vysielať nové korene hľadajúce potravu; živiny, ktoré má izbová rastlina k dispozícii, sú prísne obmedzené množstvom pôdy v kvetináči a tým, čo im poskytujete na doplnkovú výživu. Hnojivá sa používajú ako podpora živín, aj na nahradenie základných živín, ktoré vaša pôda časom stratí, keď rastlina aktívne rastie.

Vedieť, kedy je čas „nakŕmiť“ izbové rastliny, je náročná záležitosť aj pre ich dlhoročných pestovateľov. Každá konkrétna izbová rastlina má trochu iné potreby, pokiaľ ide o množstvo a frekvenciu hnojív, ale nie je potrebné tento proces príliš komplikovať. Rastliny, ktoré nám dávajú ovocie alebo kvety, budú počas svojho života vyžadovať viac hnojív. Keď si odtrhneme ovocie alebo kvety, berieme im tieto živiny a mali by sme ich obnoviť.

Vždy dodržiavajte pokyny na etiketách hnojív. Príliš veľa hnojív môže zabiť rastlinu alebo spáliť jej listy a pri nadmernom používaní hnojív existujú obavy o životné prostredie, pretože tieto roztoky bohaté na živiny sa môžu postupne do zásob podzemnej vody. Príliš veľa hnojív je často horšie ako málo, a prehnojenie je jednou z najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťajú záhradníci, ktorí to myslia dobre. Podvyživené rastliny často vykazujú príznaky pomalého rastu, slabé stonky, bledé listy a obmedzené kvitnutie.

Hnojivá sa dodávajú v niekoľkých rôznych variantoch: kvapaliny, tyčinky, tablety, granule. Väčšina hnojív pre izbové rastliny obsahuje zmes makro- a mikroživín. Tri primárne makroživiny, dusík, fosfor a draslík, ktoré sa nachádzajú v nádobe s hnojivom, sú uvedené ako pomer na obale. Tieto čísla, nazývané pomer N-P-K, hovoria o percentách každej z týchto živín vo vnútri nádoby. Pomer týchto makroživín v hnojive na paradajky alebo trávniku je iný ako pomer v hnojive pre izbové rastliny, pretože každá z týchto skupín rastlín má iné nutričné potreby.

Ak práve teraz hľadáte vhodné hnojivo za skvelú cenu, navštívte internetový obchod az-domazahrada. Nájdete tam širokú ponuku hnojív s naozaj rýchlym doručením.

Od admin