Bábo

Náušnice sú u malých dievčatok pevnou súčasťou našej ale i iných kultúr.

Stále veľa bábätok prichádza z pôrodníc už s prestrelenými uškami. Je však možné aj to, že sú rodičia neskúsení, vystrašení, čítajú každý článok na internete o hrozbách pre detské zdravie a lámu si hlavu, či dať svojej dcérke nastreliť ušká.

V zásade existuje niekoľko vhodných termínov na túto „operáciu“:

1. Hneď v prvé dni. Argumentuje sa tým, že takto si dieťa najlepšie a od začiatku zvykne na šperk. Zo začiatku si na náušnice ešte nedočiahne, kým staršie bábätko to už skúša. Alebo hlavne – že to naše mamy a staré mamy tiež tak absolvovali a sú tu.
2. Okolo tretieho mesiaca života – po absolvovaní protitetanového očkovania. Tetanus, samozrejme, pri dobrej starostlivosti a čistotnosti nehrozí, ale rodičia si môžu povedať, že radšej nebudú riskovať.
3. Až samo dievčatko prejaví záujem o šperk, ak už dokáže dostatočne komunikovať a vyjadriť želanie, že chce mať ozdoby ako mama.
4. Pri nejakom sviatku alebo príležitosti. Jednoducho, náušnice nemusia byť lacný dar, môžu byť zdedené napríklad po starej mame a ich darovanie je pamätná udalosť.

Zásady sú jednoduché. Vždy dodržiavajte maximálnu hygienu. Raďte sa s odborníkom, najmä vaším pediatrom (ak nevykoná nastrelenie priamo on). Určite si dávajte pozor, či nevidíte nejaké hnisanie, zapaľovanie, svrbenie, keď umyjete dcérke hlávku, dobre ju opláchnite čistou vodou, aby nezostal na ušiach šampón. Počas hojenia môžete opatrne náušnicu otáčať v ranke, no nevyťahujte ju, len keď sa chcete pozrieť na dierku v uchu – samozrejme, len čistými rukami. Čistotu udržiavajte šetrne aj v okolí detského ucha.

Detské náušničky kontrolujte, či sú na svojich miestach, či sa nezachytávajú za prikrývky alebo sa dieťa k nim stále neprepracováva rúčkami. A nikdy nepoužívajte bižutériu alebo nejaký zvláštny materiál, spoliehajte sa na kvalitné zlato, striebro alebo aspoň chirurgickú oceľ, čiže materiál, ktorý sa dá udržiavať v sterilnej čistote. Nejde o cenu, ale o ušľachtilosť kovu, ktorý by nemal spôsobovať alergiu. Pred nastrelením je dobré náušničky dezinfikovať v liehu.

Od admin