Deti v tábore

Organizátorov detských táborov je síce na Slovensku dosť, no niekedy vám nemusia vyhovovať. Čo keď máte napríklad čas na materskej – a hlavne energiu pripraviť detvákom pekné prázdniny? Rozpomeňte sa na svoje detstvo – aké to bolo v lete pri ohni vo vašom prvom tábore. Presne takú krásnú spomienku môžete pripraviť teraz aj vy. A spomienky sú ten najkrajší darček – nikto ich nikomu nevezme.

Detské tábory sú v zákone považované za „zotavovacie podujatia“. Hoci tento výraz môže byť mimo váš úmysel (trebárs plánujete deti príjemne vyčerpať, nie zotaviť, aby sa im dobre spalo), na prvom mieste je dodržanie pár jednoduchých zákonov, ktoré si nájdete na internete. Vždy platí aj tak, že sa musíte hlavne obrniť zdravým sedliackym rozumom (a veľkou dávkou trpezlivosti).

Na začiatku potrebujete plán – a výskum. Zistiť si, čo všetko detský tábor obnáša. Obehať známych a zistiť si, či by do toho poslali svoje deti (počet výletníkov je veľmi kľúčová informácia, aj pre celkovú finančnú kalkuláciu). Musíte mať vymyslené ako budete bývať a kto vám bude pomáhať ako vedúci dozor. Budete v chatke, pod stanom, alebo niekam dôjdete na autobusi? Ako staré deti majú byť? Ako bude zabezpečená strava, tekutiny a hygiena? Budete sa kúpať a chodiť na túry, robiť opekačky? Dĺžka pobytu je druhá kľúčová informácia – už týždeň môže byť pre vás docela náročný (a pre deti odtrhnuté od domova vlastne tiež).

Prijemnejšou povinnosťou je vymýšľanie ústrednej témy, okolo ktorej sa budú točiť vaše aktivity. Môžete ísť do lesa ako skauti, môžete svoje poduatie naplánovať ako športové (plné súťaží) alebo výtvarno-umelecké, kde budete mať na konci veľa detských výstupov. Deťom môžete porobiť rovnaké tématické tričká, môžete organizvať maľovanie na tvár budú mať veľkú radosť (a ľahšie sa nejaké nájde, až sa náhodou niekam zatúla nejaký drobec). Dobrý nápad je postaviť tábor okolo nejakej atrakcie. Napríklad nafukovacieho hradu, športového príslušenstva, ľukostreľby, bubble futbalu a podobne.

Deťom spraví radosť nafukovacia aréna alebo elektrické autíčka na zabavka.sk, mobilné šmýkačky, trampolíny, prenosné kino, tvorivé dielne… Aktivít sú doslova stovky, ak vás nič nepadá, inšpirujte sa u iných.

Pri organizácii tábora musíte mať podrobný rozvrh a musíte počítať so sklzmi a problémami – trebárs aj tými zdravotnými. Niektoré deti sú alergici, niektoré majú niečo zakázané od lekára, počas tábora sa môžu odrieť alebo vyžadovať zvláštnu stravu. Na to všetko musíte pamätať a nechať si rezervu – časovú aj rezervu vo svojej nálade.  Svoje podujatie by ste mali vhodným a priateľským spôsobom propagovať a nezabúdať ani 5 sekúnd, že ide v prvom rade o bezpečnú zábavu a detské zážitky.

Od admin