Plastové okná

Kto uvažuje dopredu, po iných ako plastových oknách už zrejme nesiahne. Okná z tvrdeného plastu a nastavovateľným kovaním sú štandard – vlhkosť, hrdza, plesne či špina im veľmi neublížia.

Je zaujímavé, že kým v Európe hrajú prím, napríkad v Amerike stále používajú hojne drevené či hliníkové dohora sa vysúvacie okná (ktoré sa ľahko otvárajú aj zvonka, čo nie je dvakrát bezpečné). Mimochodom, aj plastové okná môžu mať pár nevýhod – izolujú tak skvelo, že miestnosti potrebujú niekedy iný zdroj vetrania, aby steny neplesniveli… Ale v zásade sú okná výborné a tu sú dôvody prečo.

  • Odolnosť. Už sme spomenuli, že ich kupujete na desaťročia, aby vás ochránili pred plesňami a vlhkosťou… No ony vás chránia napríklad aj pred UV žiarením – to spôsobuje, že materiály blednú a strácajú dobré vlastnosti.
  • Izolácia. Ako vraví titulok, bez dokonalej izolácie na oknách (samozrejme, počítajme aj dvere, HS portál a iné), nemá zmysel zateplovať aj zvyšok. Plastové doliehajúce okná neprepúšťajú tamer nič.
  • Výzor. Ak šetríte, tak siahate po univerzálnej bielej farbe. Ak máte trochu peňazí navyše, máte na výber zo stoviek farebných a dizajnérskych kombinácií.
  • Inštalácia. Montáž plastových okien je normalizovaná činnosť, kde vás nemá čo prekvapiť. Skúsená firma si s tým ľahko poradí.
  • Údržba. Údržba? Ani veľmi nie. Niekedy potrebujete okná prenastaviť (preštelovať), určite ich však nepotrebujete natierať farbou, napúšťať prostriedkami proti červotočom či hrdze.
  • Čistenie. Plastové rámy okien sa čistia veľmi ľahko – väčšinou vám stačí handra (špongia) a voda. Tak jednoduché to je.
  • Recyklácia. Použité, vyradené okná – sa dajú zase uviesť do nového života. Niektoré plasty nemajú veľa cyklov, ale tvrdený plast, z ktorých sa vyrábajú okná, niekedy možno recyklovať až 10-krát. Toľko zrejme ešte žiadny kus plastu neprešiel, keďže materiál poznáme relatívne krátko.
  • Bezpečnosť. Plastové okná je ťažšie rozbiť, vykývať, vyraziť, alebo inak zmanipulovať ako iné okná.

Od admin