Matrac

Myslíte ráno, kontajte cez deň a spite v noci.

Každému človeku sa spí lepšie na niečom inom. Rastúce deti potrebujú skôr stredne tvrdé matrace, mladí ľudia spia dobre aj na tuhých / tvrdých matracoch. A starší ľudia, dôchodcovia, ľudia so zdravotnými problémami – uprednostnia mäkké alebo elastické lôžka. Samozrejme, vstupuje sem aj váha užívateľa. Objemnejší a ťažší ľudia potrebujú vyššie matrace, s väčším odporom, vyšším jadrom a väčším momentom stlačenia. Mimochodom, existujú aj matrace, ktoré majú rôznu tvrdosť z oboch strán. Je to dobré napríklad pre manželov, ale nielen pre nich.

Kúpa matracu napriek tomu nie je žiadna alchýmia – a dnes už si ich môžete vyskúšať na vlastnej koži rovno v predajni.

Väčšina zákazníkov sa orientuje podľa ceny – prirodzene. Ak máte malý rozpočet, tak si zrejme kúpite najlacnejšie matrace. Pokiaľ sa ale rozhodnete prihodiť pár eur na kvalitu, začne to byť zaujímavé. A v budúcnosti sa vám to vráti.

Matrace sa vyrábajú z rôznych materiálov a je na vás, ktorého výhody vás najviac oslovia. Tak napríklad začnime penou. Penové matrace sú trojaké – z polyuretánovej peny s bunkovou štruktúrou (tvrdosť sa mení podľa teploty), matrace zo studenej peny (vďaka veľkým pórom sú pomerne elastické) a ešte tu máme bio penu. O tej sa v reklamných materiáloch dočítame, že je ortopedická, elastická, no jej najväčšia devíza je predsa len napokon v tom, že sa pri jej výrobe nepoužívajú ropné produkty a cena môže byť vyššia.

Kaučukové (prírodný latex) alebo matrace zo syntetického latexu patria k tým mäkkším a pružnejším, často sa volia do detských postielok. Veľmi zaujímavý materiál je Tempur. Ak ho poznáte viete, že reaguje na teplo ľudského tela a mimoriadne efektívne sa prispôsobuje všetkým nerovnostiam, tlakom a podobne. Gélové matrace sú ešte sofistikovanejšie, vlastne základ u nich tvorí iný materiál a do neho sa vkladajú gélové prvky s masážnymi účinkami. No a nakoniec tu máme staré dobré pružiny, pred pár desiatkami rokov ešte najrozšírenejšia technika vôbec.

Samozrejme, pri spánku neprichádzate do kontaktu s tým, čo je vnútri, ale hlavne s poťahom matracu. Ten by mal byť vzdušný, určite nechcete aby sa na ňom zrážal pot alebo váš spánok nebol dostatočne suchý (tu prichádzame opäť k tomu, že niektoré matrace sú rôzne z oboch strán a niektoré majú „zimný“ aj „letný“ mód). Akokoľvek sa rozhodnete, ak si kúpite zlý matrac, budete to vy, kto bude trpieť horším spánkom a väčšou mrzutosťou cez deň.

Od admin