Záchod

Aké sú hlavné pčiny upchatého záchodu? Ako ho vyčistiť a čo robiť aby sa už nikdy neupchal? Prečítajte si tento článok ako vyčistiť upchatý záchod.

čšinou je dôvodom neodtekania vody zo záchoda pevná prekážka, ktorá uviazla v odtokovom ohybe záchodovej misy. Často je až k neuvereniu, čo všetko sa tam dá nájsť a čo všetko niekto dokáže vyhodiť do záchoda. Väčšinou je vyriešenie upchatia toalety pomerne jednoduchý proces, avšak niekedy sa predsa len môže stať, že prekážku je ťažké odstrániť. Nemusíte však vždy volať inštalatéra, treba len vedieť, ako čo možno najúčinnejšie používať nástroje, ktoré na túto prácu používame.

Čím všetkým teda býva záchod upchaný? Čo by ste rozhodne nemali splachovať do záchoda?

Prinášame vám zoznam tých najčastejších vinníkov upchávania odtoku:

Olej a tuk z vysmážania – olejovitý odpad z vysmážania je vôbec to najhoršie čo môžete spláchnuť do záchoda. A neplatí to len pre záchod. Problémy vám to narobí aj v kuchyni, kde sa vám po krátkom čase naisto upchá sifón a odtok z umývadla. Keďže je olej nerozpustný vo vode, začne sa v trubkách usádzať, až ich nadobro ucpe a voda prestane cezeň odtekať. Preto odpad po vysmážaní by ste mali odovzdávať jedine do zberných nádob. Rovnaké dôvody a postup zbavovania sa odpadu pochopiteľne platia aj pre maslo a margarín.

Múka a cesto – s vodou priam vražedná kombinácia. Vytvorí sa totiž lepkavá hmota, ktorá sa v odtoku usadí a postupne ho celý upchá. Odstrániť takúto lepkavú hmotu, ako hovoria odborníci na krtkovanie,že byť potom problém.

Usadenina z kávy a škrupinky z vajíčok – veľa ľudí neváha vyhadzovať do odtoku odpad kávy alebo škrupinky z vajíčok. Potom sa čudujú, ako rýchlo sa im upchá odtok. Nielen na záchode ale aj v kuchyni. Tieto dve veci tiež patria jedine do koša a do bioodpadu.

Cestoviny a ryža – možno sa to nezdá, ale tieto dve potraviny majú jednu spoločnú vlastnosť. A síce, že vďaka vode dokážu zväčšiť svoj objem v odtoku a tým ho časom upchať.

Nálepky z ovocia – pozor na všakovaké nálepky rôzneho druhu. Či už ide o nálepky z ovocia alebo o obyčajné pracovné, okrasné či školské. V potrubí to nerobí dobrotu.

Chumáče vlasov a chlpov – to pozná asi väčšina domácností. Chumáče vlasov v kúpeľni kam sa len pozrieš. Problém potom môže napríklad nastať ak si povysávate byt či dom pomocou vysávania do vody a odpad vylejete do záchoda. Čo sa týka odtoku v kúpelni alebo v umývadle, je veľmi rozumné zaobstarať si sitko, ktoré vám vlasy zachytí.

Pevné nečistoty – tu sú častým problémom napríklad hygienické vložky, nadmiera toaletného papiera, rôzne obrúsky, vlhčené sertvítky, či priamo celý obed alebo večera. Tomuto by ste sa mali rozhodne vyhnúť a odpad separovať do zberných nádob na to určených.

Od admin