Fotoaparát a taška

Radi by ste kúpili darček fotografovi? Taška sa javí ako vkusný nápad. Možno je dobré hneď na začiatku si napísať, že ideálna fototaška neexistuje. Na žiadnom mieste a v žiadnom čase – a fotografi na to už prišli. Dá sa však kúpiť niečo, s čím bude veľmi spokojný.

V čom je problém? No predsa vo večnom probléme „skladnosť a váha versus množstvo techniky“. Vec sa má tak, že fotograf, ktorý vláči obrovskú kabelu plnú tiel fotoaparátov, objektívov, krytiek, nabíjačiek, káblov, bleskov, bateriek, spúští (… atď, atď) veľmi rýchlo zistí, že ho tá váha až tak nebaví a pri najbližšej príležitosti sa pristihne ako kráča s elegantnou taštičkou a svojím najmenším foťáčikom. A vtedy začne ľutovať, že si z domu nevzal ten a ten objektív a pod. – a sme v nekonečnej slučke.

Žiadny profesionálny fotograf nemôže ísť robiť zákazku iba s jedným prístrojom (na to sa veci kazia až príliš často). A aj amatéri už pri svojom hobby potrebujú hromadu techniky. Sú objektívy, ktorých rozsah je skoro univerzálny, ale majú škaredú kresbu. Najkrajšie obrázky vychádzaj z fixných skiel, ale tých je veľa a každý sa hodí na niečo iné… jeden na krajinky, iný na portréty. Najdrahšie profi zoomy sú obrovské a ťažké ďalekohľady a aj širokáče, ktoré vážia polkila už nie sú zriedkavosťou… skrátka a dobre, tá optika je taká komplikovaná, že fotograf by musel na chrbte nosiť celý svoj ateliér, aby bol naozaj spokojný.

Ako si teda vybrať foto tašku? Najskôr si musíme vybrať nejaké rozumné množstvo techniky, ktoré nevyhnutne potrebujeme pri práci, alebo koníčku. Všetko sa pobrať nedá. Potom si musíme stanoviť, či chceme tašku cez plece, alebo dnes už obľúbené body batohy či slingbagy (jeden popruh cez hrudník). Batohy sú fajn, ale nie sú úplne vhodné pre ľudí momentu – napríklad reportérov, čo nikdy nevedia, že za dve sekundy budú potrebovať niečo cvaknúť. Preto stretnete aj fotografov, čo chodia s opaskami a všelijakými taštičkami na nohaviciach, opaskoch a podobne. Aby mali foťák neustále poruke.

Jedna z kľúčových vecí je – koľko komôr obsahuje náš vysnívaný batoh alebo taška. Tým sa totiž líši od bežných batohov a tašiek. Fotobatoh musí mať veľa prepážok pre rôzne komponenty a hlavne, výstelka musí byť pevná a mäkká. Lebo tieto prístroje sú nesmierne citlivé a otrasy (napríklad na bicykli alebo pri behu) im robia všetko, len nie dobre. Aj pri bežnej chôdzi tŕpnete, keď vám fotoaparát v cene menšieho auta naráža na telo. Batoh musí byť teda pevný a vystlaný, pokojne si pomôžte aj uterákom (pamätáte si na Douglasovho Stopára?). A ozajstní profíci musia pamätať aj na to, že so sebou budú ťahať aj iné veci – statívy, svetlá, odrazové dosky, rozprašovače hmly…

Taktiež by fotobatoh mal mať iné otváranie ako bežný batoh… mal by mať ľahko prístupnú hlavnú komoru pre hlavné telo, ale malo by byť možné ho otvoriť aj po celej šírke (ako kufor). Čím lepší výrobok, tým má viac prídavných taštičiek, nastaviteľných popruhov a podobne. Niekedy batoh pomáha pri vymieňaní objektívov (pretože do otvoreného tela a objektívu sa na podujatiach veľmi práši). Outdoor veci ako lezenie na kopce (každý krajinkár to robí) sú už vyslovene o pevnosti a odolnosti materiálov. Tak a nevravte, že sme vás pred kúpou nevarovali.

Od admin