Čaj

Nepotrebujete superdiéty ani supernápoje, najzdravšie veci sú skoro zadarmo. Pri cestách, na stromoch, v bársakej brázde – všade rastú byliny, ktorými celé veky liečili naše staré mamy všetky možné choroby. Alebo nám podávali šálky len tak, aby sme pookriali na duši. Jeden z najstarších medikamentov na svete pijeme pretože:

  1. Čaj nás ráno preberie. Najmä čierny čaj obsahuje najviac kofeínu, v skutočnosti je len každom človeku, čo je váš obľúbený pariaci sa štartér dňa. Čaj más vybaví výdržou do práce a príjemne más zavodní.
  2. Večer nás upokojí a pomôže pokojnému spánku. Po vypätom a nervóznom dni nám skvele padne čaj na ukľudnenie z medovky, harmančeku či ľubovníka.
  3. Lieči bežné fyzické problémy. Napríklad nachladenie, horúčku, alebo podráždený žalúdok… Koľko chorôb, toľko bylín mali voľakedy naše babky. Dnes sú moderné už rôzne zmesy z celého sveta, no hovorí sa, že pre telo je najlepšie to, načo je najviac zvyknuté – čiže domáce zdroje.
  4. Čaj pomáha aj pri nezvyčajných ochoreniach. Poznáte to, na internete nájdete tisícky článkov typu „vedci dokázali, že…“ Čaj pomáha pri Parkinsonovi, „riedkych kostiach“, boľavých zuboch… a stovkách ďalších zriedkavejších zdravotných problémoch.
  5. Okrem tela lieči aj dušu. A to doslova. Napríklad ľubovník bodkovaný čaj môžeme ponúknuť človeku trpiacemu depresiami, úzkosťou alebo strachom. Ľubovník či iným názvom trezalku (alebo ešte svätojánsku trávu) vám môže lekár predpísať aj po mozgovej príhode alebo iných ochoreniach – využitie je naozaj široké.
  6. Znižuje hladinu cukru v krvi alebo krvný tlak. Možno má čaj veľmi jemné a nenáhlivé účinky, no ak ho pijete celý život a k tomu pridáte správnu životosprávu – možno sa dožijete veľmi vysokého veku. Čaj je najstarobylejší nástroj proti civilizačným chorobám. Posilňuje imunitu.
  7. Čaj zohrieva. V zime je to doslova fyzický zážitok. Keď vypijete veľkú nádobu plnú čaju, cítite ako sa to teplo rozleje po vašom tele – a dá sa to aj zmerať. Bez čaju by boli zimné obdobia oveľa drsnejšie.
  8. Zlepšuje náladu. Hladina stresu sa neustále mení – a v ľudskom organizme ovplyvňuje všetko. Ľudské telo nebolo evolúciou stavané na hektický vystresovaný spôsob života v 21. storočí. Čajík nám pomáha držať svoju „krivku“ v normále a viac sa usmievať. Zostať pozitívny a nenechať sa vyviesť z rovnováhy.
  9. Ľudia sa pri šálke čaju zbližujú. Veľmi prostý dôvod nakoniec – socializácia. Sú tri typy ľudí – tí, čo chodia na pivo, tí čo chodia na kávu a tí čo si najradšej posedia pri čaji. A hádajte, čo z toho je najzdravšie. Pri šálkach s čajom a s kamarátmi je život hneď veselší.

Od admin